Plugins - All in One SEO – Best WordPress SEO Plugin – Easily Improve SEO Rankin - en to tr translation catalogue (1241 entries)

en: The first name of the post author.
tr: Gönderi yazarının adı.

en: The display name of the post author.
tr: Gönderi yazarının görünen adı.

en: Heads up!
tr: Dikkat et!

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The plugin name ("All in One SEO"), 4 - Opening HTML link tag, 5 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s Support for PHP 5.4 will be discontinued in 2021. After this, if no further action is taken, %3$s functionality will be disabled. %4$sRead more for additional information.%5$s
tr: %1$sNot:%2$s PHP 5.4 desteği 2021'de sona erecek. Bundan sonra, başka bir işlem yapılmazsa, %3$s işlevi devre dışı bırakılacaktır. %4$sEk bilgi için daha fazlasını okuyun.%5$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
tr: Siteniz artık desteklenmeyen %1$szamanı geçmiş bir versiyon%2$s PHP sürümünü çalıştırıyor ve bu yüzden %3$s ile sorunlara neden olabilir. PHP sürümünüzü güncellemek için lütfen web sunucu sağlayıcınızla iletişime geçin ya da %4$s önerilen bir WordPress sunucu şirketine %5$s geçin.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The plugin name ("All in One SEO"), 4 - Opening HTML link tag, 5 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
tr: %1$sNot:%2$s Siz bu sorunu çözene kadar sitenizde %3$s eklentisi devre dışı bırakıldı. %4$sEk bilgi için daha fazlasını okuyun.%5$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
tr: Siteniz artık desteklenmeyen bir PHP %1$ssürümünü%2$s  çalıştırıyor. PHP sürümünüzü güncellemek için lütfen web barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin ya da %3$s önerilen bir WordPress barındırma şirketine %4$s geçin.

en: Sample Taxonomy Name Value
tr: Örnek Sınıflandırma Adı Değeri

en: Sample Custom Field Value
tr: Örnek Özel Alan Değeri

en: Example search string
tr: Örnek arama metni

en: Sample author biography
tr: Örnek yazar biyografisi

en: Sample taxonomy description
tr: Örnek sınıflandırma açıklaması

en: Sample Taxonomy Title
tr: Örnek Sınıflandırma Başlığı

en: An example of content from your page/post.
tr: Sayfanızdan/gönderinizden bir içerik örneği.

en: Sample excerpt from a page/post.
tr: Bir sayfadan/gönderiden örnek alıntı.

en: Sample Post
tr: Örnek Gönderi

en: Sample caption for media.
tr: Medya için örnek başlık.

en: A sample alt tag for your image
tr: Görseliniz için örnek bir alternatif etiket

en: The meta description for the current page/post.
tr: Mevcut sayfanın/gönderinin meta açıklaması.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
tr: Geçerli sayfaya/gönderiye atanan belirli bir sınıflandırmanın ilk teriminin adı.

en: Taxonomy Name
tr: Sınıflandırma Adı

en: The term the user is searching for.
tr: Kullanıcının aradığı terim.

en: Search Term
tr: Arama Terimi

en: A custom field from the current page/post.
tr: Geçerli sayfadan/gönderiden özel bir alan.

en: Custom Field
tr: Özel Alan

en: The tagline for your site, set in the general settings.
tr: Sitenizin etiket satırı, genel ayarlarda belirlenir.

en: Tagline
tr: Slogan

en: The description for your site.
tr: Sitenizin açıklaması.

en: Site link (link as text).
tr: Site bağlantısı (metin olarak bağlantı).

en: Site Link (Alt)
tr: Site Bağlantısı (Alt)

en: Site link (name as text).
tr: Site bağlantısı (metin olarak ad).

en: Site Link
tr: Site Bağlantısı

en: The separator defined in the search appearance settings.
tr: Arama görünümü ayarlarında tanımlanan ayırıcı.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The original title of the current post.
tr: Mevcut gönderinin orijinal başlığı.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (link as text).
tr: Gönderi bağlantısı (metin olarak bağlantı).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (name as text).
tr: Gönderi bağlantısı (metin olarak ad).

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The year when the page/post was published, localized.
tr: Sayfanın/gönderinin yayınlandığı, yerelleştirildiği yıl.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Year
tr: %1$s Yıl

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Month
tr: %1$s Ay

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Day
tr: %1$s Gün

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Date
tr: %1$s Tarih

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The content of your page/post.
tr: Sayfanızın/yayınınızın içeriği.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Content
tr: %1$s İçerik

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post.
tr: Sayfanızda/yayınınızda tanımlanan alıntı.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt
tr: %1$s Alıntı

en: Current Year
tr: Mevcut Yıl

en: Current Month
tr: Mevcut Ay

en: Current Day
tr: Mevcut Gün

en: Current Date
tr: Mevcut Tarih

en: The permalink for the current page/post.
tr: Mevcut sayfa/gönderi için kalıcı bağlantı.

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link (Alt)
tr: %1$s Bağlantı (Alternatif)

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link
tr: %1$s Bağlantı

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: %1$s Description
tr: %1$s Açıklaması

en: The title of the current archive.
tr: Mevcut kategorinin başlığı.

en: Archive Title
tr: Arşiv Başlığı

en: Author Last Name
tr: Yazar Soyadı

en: Author First Name
tr: Yazarın Adı

en: statically
tr: statik olarak

en: Delete Static Files
tr: Statik Dosyaları Sil

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
tr: %1$s, WordPress kurulumunuzun kök klasöründe statik site haritası dosyaları buldu. Bu dosyalar mevcut olduğu sürece %2$s site haritanızı dinamik olarak oluşturamaz.

en: Static sitemap files detected
tr: Statik site haritası dosyaları bulundu

en: Archives for
tr: Arşivler

en: Author Name
tr: Yazar Adı

en: The biography of the author.
tr: Yazarın biyografisi.

en: Author Biography
tr: Yazar Biyografisi

en: Author Link (Alt)
tr: Yazar Bağlantısı (Alt)

en: Author Link
tr: Yazar Bağlantısı

en: Media Caption
tr: Medya Başlığı

en: Image Alt Tag
tr: Görsel Alternatif Etiketi

en: Attachments
tr: Ekler

note: Translators: 1 - The phone number.
en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
tr: Bilgi Grafiği şema işaretlemeniz için daha önce girdiğiniz telefon numarasını içe aktaramadık. Uluslararası olarak biçimlendirilmesi gerektiğinden, lütfen ülke koduyla (%1$s) girin, ör. +90 (555) 555-1234.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: You selected to install the free MonsterInsights Analytics plugin during the setup of %1$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
tr: %1$s kurulumu sırasında ücretsiz MonsterInsights Analytics eklentisini yüklemeyi seçtiniz, ancak kurulum sırasında bir sorun oldu. Manuel olarak kurmak için aşağıyı tıklayın.

en: Install MonsterInsights
tr: MonsterInsights'ı Yükleyin

en: Try Again
tr: Tekrar Deneyin

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
tr: Maalesef, SEO eklenti ayarlarınızı içe aktarırken bir hata oluştu. Bunun nedeni kurulu sürümdeki bir uyumsuzluk olabilir. Eklentinin en son sürümünü kullandığınızdan emin olun ve tekrar deneyin.

en: SEO Plugin Import Failed
tr: SEO Eklentisi İçe Aktarma Başarısız

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
tr: .htaccess dosyasına yazmaya çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

note: Translators: 1 - The phone number.
en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
tr: Bilgi Grafiği şema işaretlemeniz için daha önce girdiğiniz telefon numarası geçersiz. Uluslararası olarak biçimlendirilmesi gerektiğinden, lütfen ülke koduyla (%1$s) tekrar girin, ör. +90 (555) 555-1234.

en: Unable to send debug email, please check your email send settings and try again.
tr: Hata ayıklama e-postası gönderilemiyor, lütfen e-posta gönderme ayarlarınızı kontrol edin ve tekrar deneyin.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Site URL.
en: %1$s Debug Info from %2$s
tr: %2$s tarafından gelen %1$s Hata Ayıklama Bilgisi

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
tr: Fiziksel robots.txt dosyası silinirken bir hata oluştu.

en: There was an error importing the physical robots.txt file.
tr: Fiziksel robots.txt dosyasını içe aktarırken bir hata oluştu.

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
tr: Devre dışı bırakma başarısız oldu. Lütfen izinleri kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
tr: Yükleme başarısız oldu. Lütfen izinleri kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Post ID is missing.
tr: Gönderi ID'si eksik.

en: No post ID was provided.
tr: Gönderi ID'si sağlanmadı.

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
tr: Bilgi Grafiği için Geçersiz Telefon Numarası

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
tr: %1$s, adında boşluk bulunan bir ya da daha fazla özel alanınız olduğunu algıladı. %2$s tarafından bu özel alanların doğru şekilde ayrıştırılması için adlarında boşluk bulunamaz.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
tr: XML site haritaları hakkında daha fazla bilgiyi %1$ssitemaps.org%2$s adresinde bulabilirsiniz.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Settings
tr: %1$s Ayarları

note: Translators: 1 - The date the article was published on.
en: Published on %1$s.
tr: %1$s tarihinde yayınlandı.

en: Custom field names with spaces detected
tr: Boşluklu özel alan adları algılandı

note: Translators: 1 - The estimated reading time.
en: %1$s minute | %1$s minutes
tr[0]: %1$s dakika
tr[1]: %1$s dakika

en: Est. reading time
tr: Est. okuma zamanı

en: Written by
tr: Tarafından yazılmıştır

en: (Invalid IP)
tr: (Geçersiz IP)

en: Physical Robots.txt File Detected
tr: Fiziksel Robots.txt Dosyası Algılandı

en: needs update
tr: güncelleme gerekli

en: Not Set
tr: Ayarlanmadı

en: MySQL SQL Mode
tr: MySQL SQL Modu

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Web Server
tr: Web Sunucusu

en: Constants
tr: Sabitler

en: Base URL:
tr: Temel URL:

en: Base Directory:
tr: Temel Dizin:

en: Path:
tr: Yol:

en: Upload Directory Info
tr: Dizin Bilgilerini Yükle

en: Hidden
tr: Gizli

en: Visible
tr: Görünür

en: Front Page Info
tr: Ön Sayfa Bilgisi

en: User Count
tr: Kullanıcı Sayısı

en: Permalink Structure
tr: Kalıcı Bağlantı Yapısı

en: User Language
tr: Kullanıcı Dili

en: Latest version:
tr: En son versiyon:

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
tr: Geçiş tamamlanır tamamlanmaz bu bildirim otomatik olarak kaybolacaktır. Bu arada, her şey beklendiği gibi çalışmaya devam etmelidir.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
tr: %1$s şu anda veritabanınızı yükseltiyor ve SEO verilerinizi arka planda taşıyor.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO).
en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
tr: %1$s V3->V4 Taşıma İşlemi Devam Ediyor

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
tr: İçe aktarma işlemi tamamlanır tamamlanmaz bu uyarı otomatik olarak kaybolacaktır. Bu arada, her şey beklendiği gibi çalışmaya devam etmelidir.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
tr: %1$s, mevcut SEO verilerinizi arka planda içe aktarıyor.

en: SEO Meta Import In Progress
tr: SEO Meta İçe Aktarımı Devam Ediyor

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Score
tr: %1$s Puanı

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Details
tr: %1$s Detayları

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), - 2 - This placeholder will be replaced with star icons, - 3 - "WordPress.org" - 4 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
tr: Lütfen bizi duymayan kalmasın amacımıza yardımcı olmak için %3$s üzerinde %1$s %2$s değerlendirin. Teşekkür ederiz!

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
tr: %1$s &rsaquo; İlk Katılım Sihirbazı

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
tr: Eklenti için gerekli olan bağımlılıklar eksik. Daha fazla bilgi için lütfen destek ile iletişime geçin.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
tr: %1$s çok uzun. Kısaltmaya çalışın.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
tr: %1$s biraz uzun. Kısaltmaya çalışın.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
tr: Hiçbir %1$s ayarlanmadı. SEO puanınızı hesaplamak için bir %1$s belirleyin.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s length
tr: %1$s uzunluğu

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
tr: İçerik minimum kelime sayısının altında. Daha fazla içerik ekleyin.

en: This is far below the recommended minimum of words.
tr: Bu önerilen minimum kelimelerin çok altındadır.

en: The content length is ok. Good job!
tr: İçerik uzunluğu yeterli. İyi iş!

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
tr: %1$s ilk paragrafta görünmüyor. Konunun hemen netleştiğinden emin olun.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
tr: %1$s öğeniz ilk paragrafta görünüyor. Aferin!

en: No content added yet.
tr: Henüz içerik eklenmedi.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in introduction
tr: Girişte %1$s

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in meta description.
tr: %1$s meta açıklamasında bulunamadı.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in meta description.
tr: Meta açıklamasında %1$s bulundu.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in meta description
tr: Meta açıklamasında %1$s

en: Add Additional Keyphrases
tr: Ek Anahtar Kelimeler Ekleyin

en: Add Focus Keyphrase
tr: Odak Anahtar Kelimesi Ekle

en: Twitter Description
tr: Twitter Açıklaması

en: Preview & Edit
tr: Önizleme & Düzenleme

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
tr: Burada siteniz sosyal medyada paylaşıldığında görüntülenecek olan küçük resmi (thumbnail), başlığı ve açıklamayı görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ön izlemeyi görüntülemek ve düzenlemek için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Readability
tr: Okunabilirlik

en: Additional Keyphrases
tr: Ek Anahtar Kelimeler

en: Focus Keyphrase
tr: Odak Anahtar Kelimesi

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
tr: Cornerstone içeriği sitenizdeki en önemli ve kapsamlı makaleler olmalıdır.

en: Pillar Content
tr: Sütun İçeriği

en: Edit Snippet
tr: Snippet'i Düzenle

en: Snippet Preview content here.
tr: Snippet İçeriğini buradan ön izleyin.

en: Snippet Preview
tr: Snippet Ön İzlemesi

en: General
tr: Genel

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
tr: Varsayılan Standart URL'yi değiştirmek için bir URL girin

en: Robots Setting
tr: Robot Ayarları

note: Translators: 1 - "WooCommerce".
en: Advanced %1$s Support
tr: Gelişmiş %1$s Desteği

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
tr: Pro sürümü doğru bir şekilde yüklendi ama WordPress admin içindeki Eklentiler sayfasından etkinleştirilmesi gerekiyor.

en: You are not licensed.
tr: Lisanslı değilsiniz.

en: Pro version is already installed.
tr: Pro sürümü zaten kurulu.

en: Please enter your license key to connect.
tr: Bağlanmak için lütfen lisans anahtarınızı girin.

en: You are not allowed to install plugins.
tr: Eklenti kurmanıza izin verilmemektedir.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Connect
tr: %1$s &rsaquo; Bağlan

en: Keyphrase
tr: Anahtar Kelime

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
tr: H2 ve H3 alt başlıklarınız kopyanızın konusunu yansıtır. İyi iş çıkardınız!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
tr: H2 ya da H3 alt başlığınız kopyanızın konusunu yansıtır. İyi iş çıkardınız!

en: More than 75% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. Don't over-optimize!
tr: H2 ve H3 alt başlıklarınızın %75'inden fazlası kopyanızın konusunu yansıtıyor. Bu çok fazla. Fazla optimize etmeyin!

en: Use more focus keyphrases in your H2 and H3 subheadings!
tr: H2 ve H3 alt başlıklarınızda daha fazla odak anahtar kelimeleri kullanın!

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
tr: %1$s, görsel alternatif niteliklerinde bulunamadı. Alternatif metin olarak %1$s ile bir görsel ekleyin.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in image alt attributes
tr: Görsel alternatif niteliklerinde %1$s

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in image alt attribute(s).
tr: Görsel alternatif niteliklerinde %1$s bulundu.

note: Translators: 1 - Number of the sentences, 2 - Number of words, 3 - Recommended maximum of words.
en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
tr: Cümlelerin %1$s kadarı %2$s adetten fazla kelime içeriyor, bu da önerilen maksimum %3$s adetten fazla. Cümleleri kısaltmaya çalışın.

en: Sentence length is looking great!
tr: Cümle uzunluğu harika görünüyor!

en: Meta description Length
tr: Meta açıklaması Uzunluğu

en: The meta description is over 160 characters.
tr: Meta açıklaması 160 karakterin üzerindedir.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
tr: Meta açıklaması belirtilmedi. Arama motorları bunun yerine sayfadaki kopyayı gösterecektir. Bir tane yazdığınızdan emin olun!

en: Please add some content first.
tr: Lütfen önce biraz içerik ekleyin.

en: Title Length
tr: Başlık Uzunluğu

en: The title is over 60 characters.
tr: Başlık 60 karakterin üzerindedir.

en: The title is too short.
tr: Başlık çok kısa.

en: Please add a title first.
tr: Lütfen önce bir başlık ekleyin.

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
tr: Herhangi bir alt başlık kullanmıyorsunuz ancak metniniz yeterince kısa ve muhtemelen onlara ihtiyaç duymuyor.

en: Great job!
tr: İyi iş!

note: Translators: 1 - Expand to the number of text sections not separated by subheadings, 2 - expands to the recommended number of words following a subheading.
en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
tr[0]: Metninizin %1$d bölümü %2$d kelimeden uzun ve herhangi bir alt başlıkla ayrılmamış. Okunabilirliği artırmak için alt başlıklar ekleyin.

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
tr: Cümlelerinizde yeterince çeşitlilik var. Bu harika!

en: Consecutive sentences
tr: Ardışık cümleler

note: Translators: 1 - Number of sentences.
en: The text contains %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
tr: Metin, aynı sözcükle başlayan %1$d kadar ardışık cümle içeriyor. İşleri karıştırmaya çalışın!

en: You are using short paragraphs.
tr: Kısa paragraflar kullanıyorsunuz.

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
tr: En az bir paragraf uzun. Kısa paragraflar kullanmayı düşünün.

en: You're using enough active voice. That's great!
tr: Yeterince aktif ses kullanıyorsun. Bu harika!

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string, 3 - Note string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
tr: Kopya testte %1$s puanı aldı, bu okunması %2$s olarak kabul edilir. %3$s

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
tr: Kopya testte %1$s puanı aldı, bu okunması %2$s olarak kabul edilir.

en: very easy
tr: çok kolay

en: Good job!
tr: Aferin!

en: Well done!
tr: Aferin!

en: Transition words
tr: Geçiş kelimeleri

en: Great! You are linking to external resources.
tr: Harika! Dış kaynaklara bağlanıyorsunuz.

en: You are linking to other resources on your website which is great.
tr: Web sitenizdeki diğer kaynaklara bağlantı veriyorsunuz, bu harika.

note: Translators: 1 - "Google Tag Manager account".
en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
tr: Google Etiket Yöneticisi Kimliğinizi %1$s içine alın.

en: Google Tag Manager Container ID
tr: Google Etiket Yöneticisi Kapsayıcı Kimliği

en: Twitter Image
tr: Twitter Görseli

en: Use Data from Facebook Tab
tr: Facebook Sekmesinden Verileri Kullan

en: Twitter Preview
tr: Twitter Ön İzlemesi

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
tr: Varsayılan Nesne Türü (Sosyal Ağlarda Ayarlanır)

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 5MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for retina screens)
tr: Minimum boyut: 200px x 200px, ideal oran 1.91:1, 5MB max. (örneğin, 1640px x 856px veya 3280px x 1712px retina ekranlar için)

en: Facebook Description
tr: Facebook Açıklaması

en: Facebook Title
tr: Facebook Başlığı

en: Facebook Image
tr: Facebook Görseli

en: Image Source
tr: Görsel Kaynağı

en: Facebook Preview
tr: Facebook Ön İzlemesi

en: Modal Content
tr: Model İçerik

en: Social
tr: Sosyal

en: Preview Snippet Editor
tr: Snippet Düzenleyiciyi Ön izle

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
tr: Metniniz fazlaca uzun olmasına rağmen herhangi bir alt başlık kullanmıyorsunuz. Deneyin ve bazı alt başlıklar ekleyin.

en: Subheading distribution
tr: Alt başlık dağılımı

en: You are not using rich media like images or videos.
tr: Görseller ya da videolar gibi zengin medya kullanmıyorsunuz.

en: No title has been specified. Make sure to write one!
tr: Başlık belirtilmedi. Bir tane yazdığınızdan emin olun!

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
tr: Giden bağlantı bulunamadı. Dış kaynaklara bağlantı verin.

en: External links
tr: İç Bağlantılar

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
tr: İçeriğinizde herhangi bir dahili bağlantı bulamadık. İçeriğinize dahili bağlantılar ekleyin.

en: Internal links
tr: İç bağlantılar

en: The meta description is too short.
tr: Meta açıklaması çok kısa.

en: Meta description length
tr: Meta açıklaması uzunluğu

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking outbound links with Google Analytics.%1$s%2$s
tr: Bu, Google Analytics ile giden bağlantıların izlenmesini sağlar.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables Advanced Google Analytics options.%1$s%2$s
tr: Bu, Gelişmiş Google Analytics seçeneklerini etkinleştirir.%1$s%2$s

en: Enable Advanced Analytics Options
tr: Gelişmiş Analiz Seçeneklerini Etkinleştirin

en: Google Analytics account
tr: Google Analytics hesabı

note: Translators: 1 - "Google Analytics account".
en: Get your Google Analytics ID in your %1$s.
tr: Google Analytics Kimliğinizi %1$s içinden alın.

en: Pinterest account
tr: Pinterest hesabı

note: Translators: 1 - "Pinterest account".
en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
tr: Pinterest doğrulama kodunuzu %1$s içinden alın.

note: Translators: 1 - "Baidu Webmaster Tools".
en: Get your Baidu verification code in %1$s.
tr: Baidu doğrulama kodunuzu %1$s içinden alın.

en: Baidu Verification Code
tr: Baidu Doğrulama Kodu

note: Translators: 1 - "Yandex Webmaster Tools".
en: Get your Yandex verification code in %1$s.
tr: Yandex doğrulama kodunuzu %1$s içinden alın.

en: Yandex Verification Code
tr: Yandex Doğrulama Kodu

note: Translators: 1 - "Bing Webmaster Tools".
en: Get your Bing verification code in %1$s.
tr: Bing doğrulama kodunuzu %1$s içinden alın.

en: Bing Verification Code
tr: Bing Doğrulama Kodu

note: Translators: 1 - "Google Search Console".
en: Get your Google verification code in %1$s.
tr: Google doğrulama kodunuzu %1$s içinden alın.

en: Google Verification Code
tr: Google Doğrulama Kodu

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
tr: Google Analytics'ten en iyi şekilde yararlanmak için %1$sFree MonsterInsights%2$s eklentisini kullanmanızı öneririz.

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Webmaster Tools Verification
tr: Webmaster Araçları Doğrulaması

note: Translators: 1 - "<head></head>".
en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
tr: Yukarıdaki kod web sitenizdeki her sayfada %1$s etiketlerinin arasına eklenecektir.

en: Miscellaneous Verification
tr: Çeşitli Doğrulamalar

en: RSS After Content
tr: İçerik Sonrası RSS

en: RSS Before Content
tr: İçerik Öncesi RSS

en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi edinin

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
tr: Bu özellik, sitenizin RSS beslemesine otomatik olarak içerik eklemek için kullanılır. Daha spesifik olarak, blogunuza ve blog yayınlarınıza geri bağlantılar eklemenize olanak tanır böylece kazıyıcıların da bu bağlantıları otomatik olarak eklemeleri sağlanır. Bu, arama motorlarının sizi içeriğin orijinal kaynağı olarak tanımlamasına yardımcı olmaktadır.

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
tr: Sitenizin RSS beslemesine otomatik olarak içerik ekleyin.

en: You will need to manually update everything.
tr: Her şeyi manuel olarak güncellemeniz gerekecek.

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
tr: Hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemeleri alıyorsunuz ama önemli özellikleri almıyorsunuz.

en: Minor Only
tr: Yalnızca Küçük

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
tr: En son özellikleri, hata düzeltmelerini ve güvenlik güncellemelerini yayınlanır yayınlanmaz alıyorsunuz.

en: All (recommended)
tr: Hepsi (önerilen)

en: Automatic Updates
tr: Otomatik Güncellemeler

en: This allows you to hide plugin announcements and update details.
tr: Bu, eklenti duyurularını gizlemenize ve ayrıntıları güncellemenize olanak tanır.

en: Announcements
tr: Duyurular

en: Admin Bar Menu
tr: Yönetici Çubuk Menüsü

en: Usage Tracking
tr: Kullanım Takibi

en: Post Type Columns
tr: Gönderi Tipi Sütunlar

en: archive
tr: arşiv

en: Sample short description for your product.
tr: Ürününüz için örnek kısa açıklama.

en: Preview
tr: Ön İzleme

en: Hide
tr: Gizle

en: Show
tr: Göster

en: Websites
tr: Web siteleri

en: Products & Entertainment
tr: Ürünler & Eğlence

en: Places
tr: Yerler

en: People
tr: İnsanlar

en: Organizations
tr: Organizasyonlar

en: Groups
tr: Gruplar

en: Businesses
tr: İşletmeler

en: Activities
tr: Aktiviteler

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
tr: Gelişmiş Zengin Snippet'ler + Şema İşaretlemeleri

en: Smart Redirects + 404 Detection
tr: Akıllı Yeniden Yönlendirmeler + 404 Algılama

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
tr: Son 48 saat içinde yayınlanan makaleleri Google Haberler'e gönderin.

en: Generate an XML Sitemap specifically for video content on your site.
tr: Özellikle sitenizdeki video içeriği için bir XML Site Haritası oluşturun.

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
tr: Bilgi Grafiği kartı ya da işletme karuseli olarak görüntülenmek üzere Google'a işletmenizden bahsedin.

en: Globally control Title and Alt attributes for attachment pages and images that are embedded in your content.
tr: İçeriğinize katıştırılmış ek sayfaları ve görüntüler için Başlık ve Alternatif özniteliklerini genel olarak kontrol edin.

en: Breadcrumbs
tr: Bağlantı Haritası

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
tr: İnsanların web sitenizi nasıl bulduğunu ve kullandığını görmek için 1 numaralı analitik eklentisini edinin. Basitçe söylemek gerekirse, önemli istatistikleri görün.

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
tr: Web sitenizin Google Arama'da görünmesini sağlamak için tüm doğru araçları edinin.

en: Optimized Search Appearance
tr: Optimize Edilmiş Arama Görünümü

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
tr: Site Haritaları, arama motorlarının sitenizi tararken kullandığı tüm içeriğinizin bir listesidir.

en: Manually Enter Type
tr: Türü Manuel Olarak Girin

en: Breadcrumb Templates
tr: Breadcrumb (Bağlantı Haritası) Şablonu

en: Category Name
tr: Kategori İsmi

en: search key word goes here
tr: arama anahtar kelimesi buraya

en: Article Title
tr: Makale Başlığı

en: Subcategory
tr: Alt kategori

en: Current Item
tr: Güncel Öğe

en: 404 Error Format
tr: 404 Hata Formatı

en: Search Result Format
tr: Arama Sonucu Formatı

en: Archive Format
tr: Arşiv Formatı

en: Breadcrumb Prefix
tr: Breadcrumb Ön Eki

en: Homepage Link
tr: Anasayfa Bağlantısı

en: Breadcrumb Settings
tr: Breadcrumb Ayarları

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Gutenberg Block
tr: Gutenberg Bloğu

en: Shortcode
tr: Kısa Kod

en: Enable Breadcrumbs
tr: Breadcrumbs'ı Etkinleştir

en: TruSEO Score & Content
tr: TruSEO Puanı & İçeriği

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
tr: %1$s nesnesini WordPress web sitenizle doğru şekilde kurmak için yapılandırma sihirbazımızı kullanın.

en: Setup Wizard
tr: Kurulum Sihirbazı

en: License
tr: Lisans

note: Translators: This refers to the homepage of the site.
en: Home
tr: Ev

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: A short description for your product.
tr: Ürününüz için kısa bir açıklama.

en: Product Short Description
tr: Ürün Kısa Açıklaması

en: Enter a custom field name...
tr: Özel bir alan adı girin ..

en: Search for an item...
tr: Bir öğe arayın...

en: Enter a page URL, e.g. %1$s
tr: Bir sayfa URL'si girin, örnek: %1$s

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Edit Your Meta Description
tr: Meta Açıklamanızı Düzenleyin

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
tr: Açıklama okuyucunun ilgisini uyandırmalı ve onların makaleyi tıklamalarını sağlamalıdır. Bunu içeriğiniz için mini bir reklam olarak düşünün.

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
tr: Sayfanız için bir meta açıklama yazın. Hedef anahtar sözcüklerinizi kullanın (doğal bir şekilde) ve insan okuyucuları göz önünde bulundurarak yazın. İçeriği özetleyin - makalenizin tartıştığı konuları açıklayın.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
tr: Meta açıklamanız ayarlandı ve %1$d karakter uzunluğunda.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
tr: Meta açıklamanız %1$d karakter uzunluğunda ve bu çok uzun.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
tr: Meta açıklamanız yalnızca %1$d karakter uzunluğunda ve bu çok kısa.

en: No meta description was found for your page.
tr: Sayfanız için meta açıklama bulunamadı.

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
tr: Siteniz için bir SSL sertifikası kullanmıyorsanız, çok fazla potansiyel trafik kaybettiğiniz anlamına gelir. Hemen bir SSL sertifikası kurdurmanızı öneririz.

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
tr: Siteniz bir güvenli aktarım protokolü (https) kullanıyor.

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
tr: Siteniz bir güvenli aktarım protokolü (https) kullanmıyor.

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
tr: Google Güvenli Tarama, şüpheli bir web sitesini ziyaret eden kullanıcılara uyarılar ve alarmlar gösterir. Google Güvenli Tarama tarafından işaretlendiyseniz, düzeltmek için hemen adımlar atmalısınız.

en: Google has not flagged your site for malware!
tr: Google sitenizi kötü amaçlı yazılım için işaretlemedi!

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
tr: Görünen o ki siteniz Google'ın kötü amaçlı yazılımlar listelerine eklenmiş.

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
tr: Alternatif olarak, boş bir index.php dosyası oluşturabilir ve sitenizdeki her dizine kaydedebilirsiniz. Bu, WordPress'in kullandığı bir yaklaşımdır ve gayet iyi çalışır.

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
tr: Neyse ki, her popüler web sunucusunun dizin listelerini engelleme seçenekleri vardır. Bunun yerine "403 forbidden (yasak)" mesajı gösterecekler.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
tr: Sunucunuzda Dizin Listelemesi devre dışı görünüyor.

en: Edit Your Page Title
tr: Sayfa Başlığınızı Düzenleyin

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
tr: Sunucunuzda Dizin Listelemesi etkin görünüyor.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
tr: Gördüğünüz temayı denemek ve saklamak çok güzel bir fikir. Zaman zaman temalarda güvenlik açıkları bulunur ve siteniz zamanında güncellenmezse, eski eklentiler ve temalar kötüye kullanılabilir.

en: Upgrade Your Plan
tr: Planınızı Yükseltin

en: Type
tr: Tür

en: ID
tr: Kimlik

en: Click to Copy
tr: Kopyalamak için Tıkla

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
tr: İlgi çekici başlıklar yazmak hem bilim hem de bir sanattır. Başlığınızı okunabilirlik ve tıklanabilirlik açısından bilinen ölçümlere göre analiz edebilecek otomatik araçlar vardır. Ayrıca, hedef kitlenizin psikolojisini de anlamanız gereklidir.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
tr: Sayfanızın başlığının hedef anahtar kelimelerinizi içerdiğinden emin olun ve kullanıcıları tıklamaya teşvik edecek şekilde tasarlayın.

en: Your theme is not visible!
tr: Temanız görünür değil!

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
tr: %1$s temasını kullandığınızı herkes görebilir.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
tr: Gördüğünüz eklentileri denemek ve gizlemek çok güzel bir fikir. Zaman zaman eklentilerde güvenlik açıkları bulunur ve siteniz zamanında güncellenmezse, eski eklentiler ve temalar kötüye kullanılabilir.

en: You have no visible plugins!
tr: Görünür eklentiniz yok!

en: Plugins from your website are publicly visible.
tr: Web sitenizdeki eklentiler herkes tarafından görülebilir durumda.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
tr: Bir içerik dağıtım ağı hizmetiyle hızınızı daha da artırabilirsiniz. Bu hizmetler içeriğinizin bir kopyasını tüm dünyaya yayılmış birden çok sunucuda barındırırlar. Bir kullanıcının isteği, fiziksel konumuna en yakın uç sunucu tarafından ele alınır, böylece içerik inanılmaz derecede hızlı gelir.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
tr: Yanıt sürenizi iyileştirmeye devam etmek istiyorsanız, en basit ve en hızlı düzenleme bir önbellek eklentisi kullanmaktır. Önbelleğe alma eklentileri, sitenizdeki her sayfanın önbelleğe alınmış bir sürümünü tutar. Sayfayı sıfırdan oluşturmak yerine sunucu önbelleğe alınmış kopyayı gönderecektir.

en: Your response time is under 0.2 seconds.
tr: Yanıt süreniz 0,2 saniyenin altında.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
tr: Sayfanızın yanıt süresi %1$f saniyedir. Bunun 0.2 saniyeye eşit ya da altında tutulması tavsiye edilir.

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
tr: Beyaz boşluğu kaldırmak HTML sayfanızın boyutunu da etkileyebilir. Satır başları ve sekmeler gibi beyaz boşluk karakterleri tarayıcı tarafından yok sayılır, ama işaretlemenin geliştiriciler tarafından okunmasını kolaylaştırır. Bu yüzden, onları bir üretim ortamında kullanmadan önce her zaman şablonlarınızdan ya da temalarınızdan çıkarmalısınız.

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
tr: CSS tekrarını HTML sınıfı ve kimlik nitelikleriyle azaltabilirsiniz. Her bir etiketin "stil" özelliğine gömülü olarak birçok sayfa öğesinde çoğu zaman aynı kurallar tekrarlanacaktır. Bunları tek bir "stil" etiketine çıkarabilir ve her bir öğeyi hedeflemek için sınıfları ve kimlikleri kullanabilirsiniz.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
tr: Bazen satır içi CSS zararlıdır. Küçük bir satır içi CSS sayfanızın daha hızlı oluşturulmasına yardımcı olabilir. Eğer çok fazla olursa, HTML dosyasını şişirecek ve sayfa yükleme süresini artıracaktır.

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
tr: Sayfa boyutunu küçültmek için işaretlemenizden tüm gereksiz etiketleri kaldırın. Buna kullanıcılarınızın göremediği geliştirici yorumları da dahildir - arama motorları yorumlardaki metni de yok sayar.

en: This is under the average of 33 Kb.
tr: Bu 33 Kb ortalamasının altındadır.

en: This is over our recommendation of 50 Kb.
tr: Bu bizim 50 Kb'lik tavsiyemizin üzerindedir.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The size of the HTML document is %1$d Kb.
tr: HTML belgesinin boyutu %1$d Kb'dir.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
tr: SEO başlığınız ayarlandı ve %1$d karakter uzunluğundadır.

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
tr: Gömülü nesneleri HTML5 alternatifleriyle değiştirmeyi deneyin.

en: Images:
tr: Görseller:

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
tr: 20'den fazla istek sayfanın yavaş yüklenmesine neden olabilir.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: Your page makes %1$d requests.
tr: Sayfanız %1$d istekleri yapıyor.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
tr: CSS dosyalarını otomatik olarak küçültmek için sunucu tarafı araçlar (WordPress eklentileri dahil) vardır.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
tr: Küçültülmemiş CSS dosyalarının nereden geldiğinin izinin sürülmesini öneririz.

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
tr: CSS dosyaları, sistemler (Bootstrap önyüz çatısı gibi), temalar ve şablonlar ve üçüncü taraf eklentiler dahil birçok yerde görünür.

en: All CSS files appear to be minified.
tr: Tüm CSS dosyaları küçültülmüş görünüyor.

en: Some CSS files don't seem to be minified.
tr: Bazı CSS dosyaları küçültülmüş görünmüyor.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
tr: JavaScript dosyalarını otomatik olarak küçültmek için sunucu tarafı araçlar (WordPress eklentileri dahil) vardır.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
tr: Küçültülmemiş JavaScript dosyalarının nereden geldiğinin izinin sürülmesini öneririz.

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
tr: JavaScript dosyaları, sistemler (Bootstrap gibi), temalar ve şablonlar ve üçüncü taraf eklentiler dahil birçok yerde görünür.

en: All Javascript files appear to be minified.
tr: Tüm Javascript dosyaları küçültülmüş görünüyor.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
tr: Bazı Javascript dosyaları küçültülmüş görünmüyor.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
tr: Alternatif olarak, süreci basitleştirmek için bir CMS eklentisi kullanabilirsiniz - bu daha kullanıcı dostu bir seçenek. WordPress'in bir dizi önbellek eklentisi vardır ve bunların bir çoğu  önbelleğe alma başlıklarını kontrol etme seçenekleri sunar.

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
tr: Apache ya da NGINX web sunucularını kullanıyorsanız, tüm görsel dosyalarının "sona erme" başlığını ayarlamak için yapılandırma dosyalarını düzenleyebilirsiniz. Apache'de her klasörün ayarlarını değiştirmek için bir ".htaccess" dosyası da kullanabilirsiniz.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
tr: Sunucunuz görselleriniz için "sona erme" başlıklarını kullanıyor.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
tr: SEO başlığınız %1$d karakter uzunluğunda ve bu çok uzun.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
tr: Sunucunuz görselleriniz için "sona erme" başlıklarını kullanmıyor.

en: Edit Your Page
tr: Sayfanızı Düzenleyin

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
tr: %1$s sitenize alaka düzeyi yüksek Schema.org işaretlemesi eklenmesini çok kolaylaştırır. Basit bir grafik arayüzüne sahip olduğundan dolayı karmaşık HTML biçimlendirmesiyle ellerinizi kirletmenize gerek kalmaz.

en: We found Schema.org data on your page.
tr: Sayfanızda Schema.org verilerini bulduk.

en: No Schema.org data was found on your page.
tr: Sayfanızda Schema.org verisi bulunamadı.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s provides a simple but powerful interface to craft your Open Graph data. You get immediate feedback with an interactive preview, and you don't have to mess around with raw HTML markup.
tr: Açık Grafik verilerinizi oluşturmak için %1$s basit ama güçlü bir arayüz sağlar. Etkileşimli bir ön izlemeyle anında geri bildirim alırsınız ve ham HTML biçimlendirmesiyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

en: Insert a customized Open Graph meta tag for each important page on your site. The standard is very well documented - you can learn more from Facebook's developer pages.
tr: Sitenizdeki her önemli sayfa için özelleştirilmiş bir Açık Grafik meta etiketi ekleyin. Standart çok iyi belgelenmiştir - Facebook'un geliştirici sayfalarından daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
tr: Gerekli olan tüm Açık Grafik meta etiketleri bulundu.

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
tr: Yinelenen Açık Grafik meta etiketleri bulundu.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
tr: Bazı Açık Grafik meta etiketleri eksik.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
tr: %1$s, robots.txt dosyasını yönetmek için eksiksiz bir araç paketine, ayrıca XML site haritaları gibi diğer ilgili teknolojilere sahiptir.

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
tr: Manuel olarak bir robots.txt dosyası oluşturabilir ve bunu sitenizin web köküne yükleyebilirsiniz. Daha basit bir seçenek ise CMS platformunuz için bir eklenti kullanmaktır.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
tr: Yalnızca indexlenmesini (dizine alınmasını) istemediğiniz bölümleri engellediğinizden emin olun.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
tr: SEO başlığınız yalnızca %1$d karakter uzunluğunda ve bu çok kısa.

en: Your site has a robots.txt file.
tr: Siteniz bir robots.txt dosyasına sahiptir.

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
tr: Sitenizde bir ya da daha fazla "reddetme" yönergesi içeren bir robots.txt dosyası var.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
tr: Robots.txt dosyanız eksik ya da kullanılamıyor.

en: We couldn't find an SEO Title.
tr: Bir SEO Başlığı bulamadık.

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
tr: PageRank'ı "yanlış" URL'lerden standart (kanonik) URL'lere geçirmek için HTTP yeniden yönlendirmelerini (301 kalıcı yeniden yönlendirmeleri) kullanmalısınız. Bu şekilde birisi hata yapıp yanlış URL'yi kullansa bile içeriğiniz geri bağlantılardan yararlanacaktır.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
tr: Site URL'lerinizin bir "www" içermesini mi yoksa düz bir alan adını mı tercih edeceğinize karar verin. Her seçim için pazarlama artıları ve eksileri vardır ancak tutarlı olduğunuz sürece SEO açısından herhangi biri daha iyi veya daha kötü değildir.

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
tr: URL'lerinizin hem www hem de www olmayan sürümleri aynı siteye yeniden yönlendirilir.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
tr: URL'nizin www ve www olmayan sürümleri aynı siteye yeniden yönlendirilmez.

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
tr: Arama motorlarının erişiminden uzak tutmak istediğiniz sayfalarda sadece noindex meta etiketi ya da başlığı kullanın!

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
tr: Sayfanız herhangi bir noindex başlığı ya da meta etiketi içermiyor.

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
tr: Sayfanız bir noindex başlığı ya da meta etiketi içeriyor.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
tr: Başka bir kaynaktan (başka bir site ya da kendi sitenizin farklı bir bölümü gibi) bir makaleyi yeniden yayınladıysanız, hangi URL'nin "doğru" olduğunu seçmeniz ve onu kullanmanız gerekir!

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
tr: Sitenizdeki her sayfanın 'rel = "canonical"' niteliğine sahip bir <link> etiketi olmalıdır. Bağlantı etiketi sayfanın başlık etiketinin içine girmeli ve sayfanın "doğru" URL'sini içermelidir.

en: Your page is using the canonical link tag.
tr: Sayfanız standart bağlantı etiketini kullanıyor.

en: No canonical link tag found on your page.
tr: Sayfanızda standart bağlantı etiketi bulunamadı.

en: Ideally, the links should be highly relevant to the subject you're writing about. It's impossible to cover every aspect of a subject on a single page, but your readers may be fascinated by some detail you barely touch on. If you link to a resource where they can learn more, they'll be grateful. What's more, you'll be rewarded with higher rankings!
tr: İdeal olarak, bağlantılar yazdığınız konuyla oldukça alakalı olmalıdır. Bir konunun her yönününden tek bir sayfada bahsetmek imkansızdır ama okuyucularınız neredeyse hiç dokunmadığınız bazı ayrıntılardan etkilenebilir. Daha fazla bilgi edinebilecekleri bir kaynağa bağlanırsanız, minnettar olacaklardır. Ve dahası, daha yüksek sıralamalarla ödüllendirileceksiniz!

en: Add links to external resources that are useful for your readers. Make sure you link to high-quality sites - Google penalizes pages that link to "spammy" sites (ones that break the Google webmaster guidelines).
tr: Okuyucularınız için yararlı olan dış kaynaklara bağlantılar ekleyin. Yüksek kaliteli sitelere bağlantı yaptığınızdan emin olun - Google, "spam" sitelere (Google web yöneticisi yönergelerine uymayanlar) bağlantı veren sayfaları cezalandırmaktadır.

en: External:
tr: Dış:

en: Internal:
tr: İç:

en: Your page has a correct number of internal and external links.
tr: Sayfanızda doğru sayıda iç ve dış bağlantı var.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
tr: İç bağlantıların dış bağlantılara oranı eşit değil.

en: Too few internal links on your page.
tr: Sayfanızda çok az iç bağlantı var.

en: No internal links were found on your page.
tr: Sayfanızda hiçbir iç bağlantı bulunamadı.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
tr: Her görselin bir alt etiketi olduğundan emin olun ve her bir görsele faydalı açıklamalar ekleyin. Anahtar sözcükler ya da eş anlamlı sözcükler ekleyin - ancak bunu doğal bir şekilde yapın.

en: All images on your page have alt attributes.
tr: Sayfanızdaki tüm görsellerin alternatif nitelikleri vardır.

en: Some images on your page have no alt attribute.
tr: Sayfanızdaki bazı görsellerin alternatif niteliği yoktur.

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
tr: Doğal olmadıklarını düşündüklerinde anahtar sözcükleri alt başlıklara zorlamaya çalışmayın. Okuyucularınıza yanlış bir mesaj gönderecek ve muhtemelen onları uzaklaştıracaktır.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
tr: Ana ve destekleyici anahtar sözcüklerinizi H2 etiketlerine eklemek kolay olmalıdır - sonuçta bu anahtar sözcük içeriğinizi tanımlar! Eğer anahtar sözcükleri alt başlıklarınıza yerleştirmek zorsa, anahtar sözcüklerin içeriğinizle yakından ilgili olmadığının bir işareti olabilir.

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
tr: Ayrıca, H2 etiketi metnine eş anlamlıları ve ilgili terminolojiyi dahil etmeye çalışın. Arama motorları akıllıdır - genellikle her bir nişte hangi kelimelerin birlikte geçtiğini bilirler.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
tr: Metinleri düzleştirmek için içeriğinizde iyi bir H2 etiketi dengesine sahip olduğunuzdan emin olun. İçeriği mantıksal bölümlere ayırın ve her yeni konuyu tanıtmak için başlıkları kullanın.

en: H2 tags were found on your page.
tr: Sayfanızda H2 etiketleri bulundu.

en: No H2 tags were found on your page.
tr: Sayfanızda H2 etiketleri bulunamadı.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
tr: Okuyucularınız kısa ilgi sürelerine sahip bencil insanlarmış gibi yazmalısınız (çünkü bu dünya nüfusunun büyük bir yüzdesini tanımlamaktadır). Okuyucular web sitelerini bencil nedenlerle ziyaret eder - sizi mutlu etmek için orada değiller.

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
tr: İyi bir başlık okuyucunun ilgisini çeker ve içeriğinizi okumak için ikna edici bir neden sunar. Ayrıca, inandırıcı bir fayda vaat eder.

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
tr: Başlığınız okuyucu etkileşiminde büyük bir rol oynadığından onu mükemmelleştirmek için fazladan zaman harcamaya değecektir. En iyi metin yazarlarının çoğu, manşetlerini doğru bir şekilde atmak için saatler harcıyor - bazen manşette makalenin geri kalanından daha uzun süre harcıyorlar!

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
tr: En önemli anahtar sözcüklerinizin H1 etiketinde göründüğünden emin olun - bunları zorlamayın, bunları insan okuyucular için anlamlı olacak doğal bir şekilde kullanın.

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
tr: WordPress siteleri genellikle sayfayı ya da gönderi başlığını bir H1 etiketi olarak ekler (buna rağmen özel temalar bu davranışı değiştirebilir).

en: One H1 tag was found on your page.
tr: Sayfanızda bir H1 etiketi bulundu.

note: Translators: 1 - The number of H1 tags found.
en: %1$d H1 tags were found.
tr: %1$d H1 etiketleri bulundu.

en: For the best SEO results there should be exactly one H1 tag on each page.
tr: En iyi SEO sonuçları için her sayfada tam olarak bir H1 etiketi olmalıdır.

en: No H1 tag was found.
tr: H1 etiketi bulunamadı.

en: Edit Your Page Title & Description
tr: Sayfa Başlığınızı & Açıklamanızı Düzenleyin

en: You need to use titles and descriptions that are attractive to users and contain your keywords. Use the keywords naturally - keyword stuffing is usually detected and will result in a lower ranking. What's more, it's pretty off-putting for potential readers, who are more likely to click on an appealing link.
tr: Kullanıcılar için çekici olan ve anahtar sözcüklerinizi içeren başlıklar ve açıklamalar kullanmanız gerekir. Anahtar sözcükleri doğal olarak kullanın - anahtar sözcük doldurma genellikle tespit edilir ve daha düşük bir sıralamaya neden olur. Ayrıyetten bu, çekici bir bağlantıya tıklama olasılığı daha yüksek olan potansiyel okuyucular için oldukça iticidir.

en: One or more keywords were found in the title and description of your page.
tr: Sayfanızın başlığında ve açıklamasında bir ya da daha fazla anahtar kelime bulundu.

en: Both the page title and meta description are missing keywords.
tr: Hem sayfa başlığında hem de meta açıklamasında eksik anahtar sözcükler var.

en: No keywords were found in your meta description.
tr: Meta açıklamanızda hiçbir anahtar sözcük bulunamadı.

en: No keywords were found in the page title.
tr: Sayfa başlığında anahtar sözcük bulunamadı.

en: Read the Setup Guide
tr: Kurulum Kılavuzunu Okuyun

en: Launch the Setup Wizard
tr: Kurulum Sihirbazını Başlat

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
tr: En iyi WordPress SEO eklentisini seçtiğiniz için teşekkür ederiz. %1$s varsayılan ayarları, kutudan çıkar çıkmaz harika çalışıyor. Sıralamaları iyileştirmenize yardımcı olmak için bazı önemli yapılandırma ayarları ve siteniz için özel olarak tasarlanmış en iyi SEO uygulamaları konusunda size rehberlik edecek kurulum sihirbazını oluşturduk.

en: Submit a Support Ticket
tr: Bir Destek Bileti Gönderin

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
tr: Bir bilet gönderin ve birinci sınıf destek ekibimiz yakında sizinle iletişime geçecektir.

en: Get Support
tr: Destek Al

en: View All Documentation
tr: Tüm Belgeleri Görüntüle

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOEO").
en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
tr: Belgelere, referans materyallerine ve eğiticilere %1$s için göz atın.

en: View Documentation
tr: Belgeleri Görüntüle

en: Docs
tr: Belgeler

en: View All
tr: Hepsini Görüntüle

en: Search
tr: Ara

en: Close
tr: Kapat

en: View all tags
tr: Tüm Etiketleri Görüntüle

en: Click on the tags below to insert variables into your template.
tr: Şablonunuza değişkenler eklemek için aşağıdaki etiketlere tıklayın.

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: How to Get Started
tr: Nasıl Başlanır

en: Show Less
tr: Daha Az Göster

en: Show More
tr: Daha Fazla Göster

en: Custom separator:
tr: Özel ayırıcı:

en: Keywords:
tr: Anahtar Sözcükler

en: Security
tr: Güvenlik

en: Advanced SEO
tr: Gelişmiş SEO

en: Dismissed Notifications
tr: Reddedilen Bildirimler

en: See Dismissed Notifications
tr: Kapatılan Bildirimleri Görün

en: You have no new notifications.
tr: Yeni bildiriminiz yok.

en: Great Scott! Where'd they all go?
tr: Mükemmel Scott! Hepsi nereye gitti?

en: a few seconds ago
tr: birkaç saniye önce

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 years ago".
en: years ago
tr: yıllar önce

en: a year ago
tr: bir yıl önce

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 months ago".
en: months ago
tr: aylar önce

en: a month ago
tr: bir ay önce

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 days ago".
en: days ago
tr: günler önce

en: a day ago
tr: bir gün önce

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 minutes ago".
en: minutes ago
tr: dakikalar önce

en: a minute ago
tr: bir dakika önce

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
tr: Tüm sınıflandırmalar noindex'e ayarlanmıştır ya da sitenizde bu özellik tarafından desteklenen kayıtlı herhangi bir sınıflandırma bulunmamaktadır.

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
tr: Tüm gönderi türleri noindex'e ayarlanmıştır ya da sitenizde bu özellik tarafından desteklenen kayıtlı herhangi bir gönderi türü yoktur.

en: No taxonomies available.
tr: Kullanılabilir Sınıflandırma yok.

en: No post types available.
tr: Kullanılabilir gönderi türü yok.

en: Slug:
tr: Kısa İsim:

en: Label:
tr: Etiket:

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
tr: Ultimate WordPress SEO Kılavuzunu Okuyun

en: Your Overall Site Score
tr: Genel Site Puanınız

en: An error occurred while analyzing your site.
tr: Sitenizi analiz ederken bir hata oluştu.

en: Mobile Snapshot
tr: Mobil Anlık Görüntü

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Analyzing...
tr: Analiz ediliyor...

en: No ODP
tr: ODP Yok

en: No Snippet
tr: Snippet Yok

en: No Image Index
tr: Görsel Index'i Yok

en: No Translate
tr: Çeviri Yok

en: No Archive
tr: Arşiv Yok

en: No Follow
tr: Takip Yok

en: No Index
tr: Index Yok

en: Large
tr: Büyük

en: Standard
tr: Standart

en: Max Image Preview
tr: Maks Görsel Ön İzlemesi

en: Max Video Preview
tr: Maks Video Ön İzlemesi

en: Max Snippet
tr: Maks Snippet

en: Your Username:
tr: Kullanıcı adınız:

en: Use the same username for multiple social networks
tr: Birçok sosyal ağ için aynı kullanıcı adını kullanın

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: MySpace URL'niz geçersizdir. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: Wikipedia URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: SoundCloud URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: Yelp URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: Tumblr URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: LinkedIn URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: YouTube URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: Pinterest URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Tax ID:
tr: Vergi No:

en: Basic SEO
tr: Temel SEO

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: Instagram URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Your Twitter URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: Twitter URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
tr: Facebook URL'niz geçersiz. Lütfen formatı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
tr: Bir hizmetin ya da sunulan öğenin sağlandığı coğrafi alan.

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
tr: Başlığınıza değişkenler eklemek için aşağıdaki etiketlere tıklayın.

en: Show in Search Results
tr: Arama Sonuçlarında Göster

en: Free
tr: Ücretsiz

en: HTML Sitemap
tr: HTML Site Haritası

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
tr: RSS Site Haritası için maksimum gönderi sayısını belirlemenizi sağlar. Biz 50 gönderi öneriyoruz.

en: Number of Posts
tr: Gönderi Sayısı

en: Upgrade to Pro and Unlock Video Sitemaps
tr: Pro'ya Yükseltin ve Video Site Haritalarının Kilidini Açın

en: Upgrade to Pro and Unlock News Sitemaps
tr: Pro'ya yükseltin ve Haberler Site Haritalarının Kilidini Açın

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap. Categories and Tags are excluded by default since these do not support video embedding.
tr: Site haritanızda hangi sınıflandırmaların görüneceğini seçin. Kategoriler ve Etiketler, video yerleştirmeyi desteklemediğinden varsayılan olarak hariç tutulur.

en: Upgrade to Pro and Unlock Custom Taxonomies
tr: Pro'ya Yükseltin ve Sınıflandırmaların Kilidini Açın

en: Web Page Type
tr: Web Sayfası Türü

en: Go to Local SEO Settings
tr: Yerel SEO Ayarlarına gidin

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag., 3 - "Pro", 4 - "Pro".
en: Go to %1$sLocal SEO Settings%2$s and set up your local business info like location address, opening hours (%3$s), and Google Maps settings (%4$s).
tr: %1$sYerel SEO Ayarlarına%2$s gidin ve adres, açılış saatleri (%3$s) ve Google Haritalar ayarları (%4$s) gibi yerel işletme bilgilerinizi ayarlayın.

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
tr: Google, Bing ve diğer arama motorları, Bilgi Panellerinde veri çıkışı sağlamak için şema işaretinizden belirli verileri kullanır. Bu veriler Bilgi Grafiği olarak bilinir. Verilerin nasıl göründüğünü değiştirmek için bu ayarları kullanın.

en: Knowledge Graph
tr: Bilgi Grafiği

en: Home Page
tr: Anasayfa

en: Separator Character
tr: Ayırıcı Karakter

en: Title Separator
tr: Başlık Ayırıcı

en: Schema Markup
tr: Şema İşaretlemesi

en: Attachment Parent
tr: Ek Üst

en: Redirect Attachment URLs
tr: Ek URL'lerini Yeniden Yönlendir

en: Upgrade to Pro and Unlock Custom Fields
tr: Pro'ya Yükseltin ve Özel Alanların Kilidini Açın

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Show %1$s Meta Box
tr: %1$s Meta Kutusunu Göster

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
tr: Google Özel Aramada %1$s Küçük Resmini Göster

en: Show Date in Google Preview
tr: Google Ön İzlemesinde Tarihi Göster

en: Other Options
tr: Diğer Seçenekler

en: Read Only
tr: Salt Okunur

en: Bulk Editing
tr: Toplu Düzenleme

en: Robots Meta Settings
tr: Robots Meta Ayarları

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Title
tr: %1$s Başlığı

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
tr: "ExactMetrics Google Analytics for WordPress" eklentisi, herhangi bir kod yazmadan ya da bir geliştirici çalıştırmadan tüm güçlü Google Analytics izleme özelliklerini doğru şekilde kurmanıza yardımcı olur.

en: Deactivated
tr: Devre dışı bırakıldı

en: Status:
tr: Durum:

en: Manage
tr: Yönet

note: Translators: 1 - Company name ("Awesome Motive").
en: The %1$s Team
tr: %1$s Takımı

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
tr: Google Haberler Site Haritamız, Google Haberler'e hangi içeriği göndereceğinizi kontrol etmenizi sağlar ve yalnızca son 48 saat içinde yayınlanan makaleleri içerir. Google'a bir Haber Site Haritası göndermek için sitenizi Google'ın Yayıncı Merkezi'ne eklemiş ve onaylatmış olmanız gerekmektedir.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
tr: Video Site Haritası, XML Site Haritası modülüyle nerdeyse aynı şekilde çalışır, özellikle sitenizdeki video içeriği için bir XML Site Haritası oluşturur. Arama motorları, bu bilgileri arama sonuçlarında zengin snippet bilgilerini görüntülemek için kullanır.

en: Relaunch Setup Wizard
tr: Kurulum Sihirbazını Yeniden Başlat

en: Dismiss All
tr: Hepsini Reddet

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
tr: İçeriğinizdeki görseller için Başlık niteliğini ve Alternatif metnini küresel olarak kontrol edin. Bu nitelikler hem erişilebilirlik hem de SEO için gereklidir.

en: Purchase License
tr: Lisansı Satın Al

en: Enter License Key
tr: Lisans Kodunu Giriniz

en: A valid license key is required in order to use our addons.
tr: Eklentilerimizi kullanmak için geçerli bir lisans anahtarı gereklidir.

en: Upgrade to Pro and Unlock All Features
tr: Pro'ya Yükseltin ve Tüm Özelliklerin Kilidini Açın

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
tr: %1$s nesnesini Pro'ya yükseltin ve Tüm Özelliklerin Kilidini Açın!

en: Search for Features...
tr: Özellikleri Ara...

en: Deactivate All Features
tr: Tüm Özellikleri Devre Dışı Bırak

en: Activate All Features
tr: Tüm Özellikleri Etkinleştir

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
tr: Görünüşe göre sunucunuz nginx üzerinde çalışıyor, bu nedenle düzeltme büyük olasılıkla nginx yapılandırmamıza doğru yeniden yazma kurallarının eklenmesini gerektirecektir. %1$sDaha fazla bilgi için belgelerimize bakın%2$s.

note: Translators: 1 - Opening link tag. 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on Apache, so the fix should be as simple as checking the %1$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%2$s.
tr: Görünüşe göre sunucunuz Apache üzerinde çalışıyor, bu nedenle düzeltme wordpress.org üzerinde %1$s doğru .htaccess uygulamasını kontrol etmek kadar basit olmalıdır%2$s.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
tr: Görünüşe göre robots.txt dosyası için uygun yeniden yazma kurallarını kaçırmışsınız.

note: Translators: 1 - The url to the main site.
en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
tr: Bu site, ana sitenizin %1$s adresinde bulunan bir alt dizininde çalışıyor. Robots.txt dosyanız yalnızca o sitenin kök dizininde görünmelidir.

en: SEO Site Score
tr: SEO Site Puanı

en: See all dismissed notifications.
tr: Reddedilen tüm bildirimleri görün.

en: There are no new notifications at this moment.
tr: Şu anda yeni bildirim yok.

en: Import and Delete
tr: İçe Aktar ve Sil

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
tr: %1$s, WordPress kurulumunuzun kök klasöründe fiziksel bir robots.txt dosyası algıladı. WordPress'in dinamik olarak oluşturduğu dosyasıyla çakışmalara neden olabileceğinden bu dosyayı kaldırmanızı öneririz. %2$s bu dosyayı içe aktarabilir ve silebilir ya da siz silebilirsiniz.

en: Open Robots.txt
tr: Robots.txt'yi aç

en: Robots.txt Preview:
tr: Robots.txt Ön İzlemesi:

en: Delete Rule
tr: Kuralı Sil

en: Duplicate or invalid entries have been detected! Please check your rules and try again.
tr: Yinelenen ya da geçersiz girişler tespit edildi! Lütfen kurallarınızı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Enable Custom Robots.txt
tr: Özel Robots.txt'yi etkinleştirin

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
tr: Tıpkı WordPress gibi, %1$s dinamik bir dosya oluşturur böylece sunucunuzda bulunacak statik bir dosya olmaz. Robots.txt dosyasının içeriği WordPress veritabanınızda saklanır.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
tr: %1$s içindeki robots.txt düzenleyicisi siteniz için WordPress'in oluşturduğu varsayılan robots.txt dosyasının üzerine yazacak bir robots.txt dosyası oluşturmanıza olanak tanır. %2$s ile bir robots.txt dosyası oluşturarak, siteniz hakkında web tarayıcılarına verdiğiniz talimatlar üzerinde daha güçlü kontrole sahip olursunuz.

en: Card Type
tr: Kart Türü

en: Home Page Image
tr: Ana Sayfa Görseli

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
tr: Minimum boyut: 300px x 157px, ideal oran 2:1, 5MB maks. Yalnızca JPG, PNG, WEBP ve GIF formatları.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
tr: Minimum boyut: 144px x 144px, ideal oran 1:1, 5MB maks. Yalnızca JPG, PNG, WEBP ve GIF formatları.

en: Features:
tr: Özellikler:

en: Optimizing your Content Headings
tr: İçerik Başlıklarınızı Optimize Etme

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO Pro"), 2 - "Pro" string.
en: Installing %1$s %2$s
tr: %1$s %2$s yükleniyor

en: How to Control Search Results
tr: Arama Sonuçları Nasıl Kontrol Edilir

en: Best Practices for Domains and URLs
tr: Alan Adları ve URL'ler için En İyi Pratikler

en: Basic Guide to Google Search Console
tr: Google Arama Konsolu Temel Kılavuzu

en: Basic Guide to Google Analytics
tr: Google Analytics Temel Kılavuzu

en: See our full documentation
tr: Tüm belgelerimize bakın

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Documentation
tr: %1$s Dokümantasyonu

en: View all video tutorials
tr: Tüm eğitim videolarını görüntüleyin

en: Video Tutorials
tr: Video Eğitimleri

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: All %1$s Settings
tr: Tüm %1$s Ayarları

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
tr: Bozuk Bot Engelleyici Kayıtlarını Temizle

en: Cleared
tr: Temizlendi

en: Bad Bot Blocker Logs
tr: Kötü Bot Engelleyici Kayıtları

en: Logs
tr: Kayıtlar

en: No, I need to make a backup
tr: Hayır, yedek yapmam gerekiyor

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
tr: Evet, bir yedeğim var ve ayarları sıfırlamak istiyorum

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
tr: Bu eylem geri alınamaz. Bu işlemi yapmadan önce,  ilk olarak %1$stam web sitesi yedeklemesi%2$s yapmanızı öneririz.

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
tr: Seçili ayarları varsayılana sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Your settings have been reset successfully!
tr: Ayarlarınız başarıyla sıfırlandı!

en: Select settings that you would like to reset:
tr: Sıfırlamak istediğiniz ayarları seçin:

en: Select Settings
tr: Ayarları Seç

en: Reset / Restore Settings
tr: Ayarları Sıfırla / Geri Yükle

en: Copied!
tr: Kopyalandı!

en: Copy to Clipboard
tr: Panoya Kopyala

en: Download System Info File
tr: Sistem Bilgi Dosyasını İndirin

en: System Status Info
tr: Sistem Durumu Bilgisi

en: Pinterest Verification Code
tr: Pinterest Doğrulama Kodu

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
tr: Aşağıdaki adımı, web sitenizi Pinterest ile zaten onayladıysanız atlayabilirsiniz.

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
tr: Pinterest Doğrulama Kodunuzu nasıl alacağınızı öğrenin

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
tr: Pinterest, Facebook gibi Açık Grafik meta verilerini kullanır; bu yüzden, sitenizi Pinterest için optimize etmek istiyorsanız, Facebook sekmesinde Açık Grafik'i etkinleştirdiğinizden emin olun.

note: Translators: 1 - The location of the log file.
en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
tr: Engellenen botların kaydı burada bulunur: %1$s

en: Blocked Bots Log
tr: Engellenen Bot Kaydı

en: Summary with Large Image
tr: Büyük Görselli Özet

en: Default Card Type
tr: Varsayılan Kart Türü

en: Enable Twitter Card
tr: Twitter Kartını Etkinleştir

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
tr: Twitter'ın sitenize bir bağlantı paylaşıldığında görseller ve bir alıntı metin içeren bir ön izleme kartı görüntülemesini istiyorsanız bu özelliği etkinleştirin.

en: Twitter Card Settings
tr: Twitter Kart Ayarları

en: Smart Schema
tr: Akıllı Şema

en: Local SEO
tr: Yerel SEO

en: Must-Use Plugins
tr: Kullanılması Gereken Eklentiler

en: Server Info
tr: Sunucu Bilgisi

en: Export / Backup Settings
tr: Dışa Aktarma / Yedekleme Ayarları

en: Select your timezone
tr: Saat diliminizi seçin

note: Translators: 1 - Opening HTML link and bold tag, 2 - Closing HTML link and bold tag.
en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
tr: Kullanım takip etme ile ilgili tam dokümantasyon %1$sburada%2$s mevcuttur.

en: Purchase and Install Now
tr: Şimdi Satın Alın ve Kurun

en: I'll do it later
tr: sonra yapacağım

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
tr: Uzantılar satın alınana ve kurulana kadar bu işleve erişemezsiniz.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
tr: Sıradaki özelliklerin kilidini açmak için bir yükseltme gereklidir.

en: Would you like to purchase and install the following features now?
tr: Sıradaki özellikleri şimdi satın almak ve kurmak ister misiniz?

en: Yes, count me in
tr: Evet, ben varım

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Help make %1$s better for everyone
tr: Herkes için daha iyi bir %1$s olmasına yardımcı olun

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
tr: SEO önerileri alabilmeniz için e-postanız gereklidir. Bu e-posta, sitenizi SEO API'mize bağlamak için de kullanılacaktır.

en: Your Email Address
tr: E-posta Adresiniz

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
tr: Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmek için web sitenizin içeriğini nasıl optimize edeceğiniz konusunda %1$s tarafından faydalı öneriler alın.

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
tr: Site Analizcisi + Akıllı Öneriler'i kurun

en: Redirect attachment pages?
tr: Ek sayfaları yeniden yönlendirilsin mi?

en: Do you have multiple authors?
tr: Birden çok yazarınız var mı?

en: Live Site
tr: Canlı Site

en: Under Construction
tr: Yapım Aşamasında

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
tr: Site yapım aşamasında mı yoksa yayında mı (dizine eklenmeye hazır)?

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
tr: Meta açıklamanıza değişkenler eklemek için aşağıdaki etiketlere tıklayın.

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
tr: Site başlığınıza değişkenler eklemek için aşağıdaki etiketleri tıklayın.

en: Edit Title and Description
tr: Başlığı ve Açıklamayı Düzenle

en: Google Snippet Preview
tr: Google Snippet Önizlemesi

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
tr: Sitenizin arama sonuçlarında görüntülenme şekli çok önemlidir. Bu ayarlara bakmak için biraz zaman ayırın ve gerektiğinde ince ayar yapın.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
tr: SEO Editörleri, varsayılan olarak %1$sSEO ayarlarına tek tek sayfalar ve yayınlar için%2$s erişebilir.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Redirections, and individual pages and posts.%2$s
tr: SEO Yöneticileri varsayılan olarak , Genel Ayarlar, Yönlendirmeler ve ayrı ayrı her sayfa ve gönderiler için %1$sSEO ayarlarına erişebilir.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
tr: Yazarlar, düzenleme iznine sahip oldukları ayrı ayrı her sayfa ve gönderiler için varsayılan olarak %1$sSEO ayarlarına erişebilirler.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Editors have access to %1$sSEO settings for General Settings, Search Appearance and Social Networks, as well as all settings for individual pages and posts.%2$s
tr: Editörlerin Genel Ayarlar, Arama Görünümü ve Sosyal Ağlar için %1$sSEO ayarlarıyla beraber ayrı ayrı her sayfa ve gönderiler%2$s için varsayılan olarak tüm ayarlara erişimleri vardır.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
tr: Yöneticilerin, varsayılan olarak %1$stüm SEO site ayarlarına%2$s erişimi vardır

en: SEO Editor
tr: SEO Düzenleyicisi

en: SEO Manager
tr: SEO Yöneticisi

en: Editor
tr: Editör

en: Administrator
tr: Yönetici (admin)

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: By default, only users with an Administrator role have permission to manage %1$s within your WordPress admin area. With Access Controls, though, you can easily extend specific access permissions to other user roles.
tr: Yalnızca Yönetici rolüne sahip kullanıcıların varsayılan olarak, WordPress yönetici alanınızda %1$s yönetme izni vardır. Erişim Kontrolleri ile belirli erişim izinlerini diğer kullanıcı rollerine kolayca genişletebilirsiniz.

en: Your license has expired.
tr: Lisansınızın süresi doldu.

en: You have not yet added a license key.
tr: Henüz bir lisans anahtarı eklemediniz.

en: Your license key is invalid.
tr: Lisans anahtarınız geçersiz.

en: Your license has been disabled.
tr: Lisansınız devre dışı bırakıldı.

note: Translators: 1 - A number, 2 - A number.
en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
tr: Maksimum %2$s önerilen karakterden %1$s.

en: Travel Agency
tr: Seyahat Acentası

en: Tourist Information Center
tr: Turist Bilgi Merkezi

en: Television Station
tr: Televizyon istasyonu

en: Sports Activity Location
tr: Spor Aktivite Yeri

en: Shopping Center
tr: Alışveriş Merkezi

en: Self Storage
tr: Kişisel Depolama

en: Recycling Center
tr: Geri Dönüşüm Merkezi

en: Real Estate Agent
tr: Emlakçı

en: Radio Station
tr: Radyo İstasyonu

en: Medical Business
tr: Tıbbi İşletme

en: Lodging Business
tr: Konaklama İşletmesi

en: Library
tr: Kütüphane

en: Legal Service
tr: Yasal Hizmet

en: Internet Cafe
tr: İnternet Kafe

en: Home & Construction Business
tr: Ev & İnşaat İşletmesi

en: Health & Beauty Business
tr: Sağlık & Güzellik İşletmesi

en: Government Office
tr: Devlet Ofisi

en: Food Establishment
tr: Gıda İşletmesi

en: Financial Service
tr: Finansal Hizmet

en: Entertainment Business
tr: Eğlence İşletmesi

en: Employment Agency
tr: İş Bulma Kurumu

en: Emergency Service
tr: Acil Servis

en: Dry Cleaning/Laundry
tr: Kuru Temizleme/Çamaşırhane

en: Dentist
tr: Diş Doktoru

en: Childcare
tr: Çocuk Bakım

en: Automotive Business
tr: Otomotiv İşletmesi

en: Archive Organization
tr: Arşiv Organizasyonu

en: Area Served
tr: Hizmet Alanı

en: Display Location Info
tr: Konum Bilgilerini Görüntüle

en: Multiple Locations
tr: Çoklu Yerler

en: Local business information may be displayed when users search for businesses on Google search or Google Maps. Google decides on a per search basis whether to display this information or not and it’s completely automated.
tr: Kullanıcılar Google aramada ya da Google Haritalarda işletme aradıklarında yerel işletme bilgileri görüntülenebilir. Google, bu bilgilerin gösterilip gösterilmeyeceğine arama temelinde karar verir ve bu tamamen otomatiktir.

en: Payment Info
tr: Ödeme Bilgisi

en: Active Notifications
tr: Aktif Bildirimler

en: New Notifications
tr: Yeni Bildirimler

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
tr: Yerel İşletme şeması işaretlemesi, Google'a işletme adınız, adresiniz ve telefon numaranız, açılış saatleriniz ve fiyat aralığınız dahil olmak üzere işletmeniz hakkında bilgi vermenizi sağlar. Bu bilgiler, Bilgi Grafiği kartı ya da işletme karuseli olarak görüntülenebilir.

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
tr: Varsayılan Görsel Kaynağı (Ayarı Sosyal Ağlarda)

en: Default Image (Set Below)
tr: Varsayılan Görsel (Aşağıdan Ayarlayın)

en: Choose Image
tr: Görsel Seç

en: Save and Continue
tr: Kaydet ve Devam Et

en: Go Back
tr: Geri Git

en: Skip this Step
tr: Bu Adımı Atla

en: Errors
tr: Hatalar

en: All Good!
tr: Herşey İyi!

en: Complete Site Audit Checklist
tr: Tam Site Denetimi Kontrol Listesi

en: to see your Site Score.
tr: Site Puanınızı görmek için

en: Excellent!
tr: Mükemmel!

en: Very Good!
tr: Çok İyi!

en: A valid license key is required
tr: Geçerli bir lisans anahtarı gerekli

en: to analyze a competitor site.
tr: rakip bir siteyi analiz etmek için

en: Other:
tr: Diğer:

en: Portfolio
tr: Portfolyo

en: Corporation
tr: Şirket

en: Small Offline Business
tr: Küçük Çevrimdışı İşletme

en: Online Store
tr: Çevrimiçi Mağaza

en: News Channel
tr: Haber Kanalı

en: Contact Page URL:
tr: İletişim Sayfası URL'si:

en: About Page URL:
tr: Hakkında Sayfası URL'si:

en: Website URL:
tr: Web sitesi URL'si:

en: Your name or company name.
tr: Adınız veya şirket adınız.

en: name
tr: isim

en: Animal Shelter
tr: Hayvan Barınağı

en: Business Info
tr: İşletme Bilgisi

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
tr: Site kategorinize göre önerilen özellikleri zaten seçtik ama sitenizde ince ayar yapmak için aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz.

en: Which SEO features do you want to enable?
tr: Hangi SEO özelliklerini etkinleştirmek istiyorsunuz?

en: Import Data and Continue
tr: Verileri İçe Aktar ve Devam Et

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
tr: Web sitenize yüklenmiş başka SEO eklentileri tespit ettik. %1$s tarafına veri aktarmak istediğiniz eklentileri seçin.

en: Import data from your current plugins
tr: Mevcut eklentilerinizden verileri içe aktarın

en: Enter your answer
tr: Cevabınızı girin

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
tr: Size ve sitenize en uygun SEO seçeneklerini daraltmamıza yardımcı olacak bir kategori seçin.

en: Which category best describes your website?
tr: Web sitenizi en iyi hangi kategori tanımlar?

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
tr: Site haritası dizini başına URL miktarını 1.000 veya daha az olarak ayarlamanızı öneririz. Daha fazla bağlantı ile site haritasının yüklenmesi daha uzun sürer.

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
tr: Bu şartlara atanan tüm gönderiler de site haritanızdan çıkarılacaktır.

en: Include All Taxonomies
tr: Tüm Sınıflandırmaları Dahil Et

en: Author Sitemap
tr: Yazar Site Haritası

en: Date Archive Sitemap
tr: Tarih Arşivi Site Haritası

en: Automatically Ping Search Engines
tr: Arama Motorlarına Otomatik Ping Gönderme

en: Open Sitemap
tr: Site Haritasını Aç

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
tr: Boş bir site haritası mı yoksa 404 hatası mı alıyorsunuz?

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
tr: Indexlenmeyen içerik site haritanızda görüntülenmeyecektir.

en: Links Per Sitemap
tr: Site Haritası Başına Bağlantı

en: Enable Sitemap
tr: Site Haritasını Etkinleştir

en: Home Page Title
tr: Ana Sayfa Başlığı

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
tr: Bir XML site haritası, arama motorlarının sitenizi tararken kullandıkları tüm içeriklerin bir listesidir. Bu SEO'nun çok önemli bir parçasıdır çünkü arama motorlarının sitenizi tararken ihtiyaç duyduğu bazı önemli bilgileri içerisinde bulundurur. %1$s tarafından oluşturulan XML site haritası, arama motorlarına sizin sitenizdeki bütün içeriklerin nerede bulunduğunu söyler.

en: Export All Post Types
tr: Tüm Gönderi Türlerini Dışa Aktar

en: Export All Settings
tr: Tüm Ayarları Dışa Aktar

note: Translators: 1 - The name of the plugin (e.g. "Yoast SEO"), 2 - The version of the plugin (e.g. "10.2.3").
en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
tr: Şu anda yüklü olan %1$s (%2$s) sürümünden içe aktarmayı desteklemiyoruz. Lütfen en son sürüme yükseltin ve tekrar deneyin.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
tr: %1$s içe aktarılırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: %1$s was successfully imported!
tr: %1$s başarıyla içe aktarıldı!

en: Term Meta
tr: Terim Metası

en: Post Meta
tr: Gönderi Metası

en: not installed
tr: yüklü değil

en: All Settings
tr: Tüm Ayarlar

en: Select a plugin...
tr: Bir eklenti seçin...

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
tr: SEO verilerini doğrudan %1$s içine aktarmak için bir eklenti seçin.

en: Import Settings From Other Plugins
tr: Ayarları Diğer Eklentilerden İçe Aktar

en: Locations Settings
tr: Konum Ayarları

en: Upgrade to Pro and Unlock Access Control
tr: Pro'ya Yükseltin ve Erişim Kontrolünün Kilidini Açın

en: Granular controls per role
tr: Rol başına granüllü kontroller

en: Default settings that just work
tr: Çalışan varsayılan ayarlar

en: SEO Editor Role
tr: SEO Editör Rolü

en: SEO Manager Role
tr: SEO Yönetici Rolü

en: WP Roles (Editor, Author)
tr: WP Rolleri (Editör, Yazar)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Enter your %1$s License Key
tr: %1$s Lisans Anahtarınızı girin

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
tr: Halihazırda satın aldınız mı? %1$s ile bağlanmak için aşağıya lisans anahtarınızı girmeniz yeterlidir!

note: Translators: 1 - "upgrade to Pro".
en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
tr: Seçili özelliklerin kilidini açmak için lütfen %1$s ve aşağıya lisans anahtarınızı girin.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrade to %1$s
tr: %1$s sürümüne yükselt

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Choose whether %1$s should output the required schema markup that Google needs to generate a sitelinks search box.
tr: Google'ın bir site bağlantıları arama kutusu oluşturması için ihtiyacı olan gerekli şema işaretlemesini %1$s'ın verip vermeyeceğini seçin.

en: Enable Sitelinks Search Box
tr: Site Bağlantıları Arama Kutusunu etkinleştirin

en: Sitemaps
tr: Site haritaları

en: Social Networks
tr: Sosyal Ağlar

en: Restore
tr: Onar

en: Create Backup
tr: Yedek Oluştur

en: You have no saved backups.
tr: Kaydedilmiş yedeğiniz yok.

en: Backup Settings
tr: Yedekleme Ayarları

note: Translators: 1 Date, 2 - Timestamp.
en: %1$s at %2$s
tr: %2$s içinde %1$s

en: Success! The backup was restored.
tr: Başarılı! Yedek onarıldı.

en: Success! The backup was deleted.
tr: Başarılı! Yedek silindi.

en: Closed
tr: Kapalı

en: Open 24h
tr: 24 Saat Açık

en: Sunday
tr: Pazar

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Friday
tr: Cuma

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Tuesday
tr: Salı

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Select your timezone:
tr: Saat diliminizi seçin:

en: Use 24h format
tr: 24 saat formatını kullan

en: Open 24/7
tr: 7/24 Açık

en: Text to display when 'Open 24h' setting is checked
tr: '24s Açık' ayarı işaretlendiğinde görüntülenecek metin

en: Open 24h label
tr: 24 saat açık etiketi

en: Text to display when 'Closed' setting is checked
tr: 'Kapalı' ayarı işaretlendiğinde görüntülenecek metin

en: Closed label
tr: Kapalı Etiketi

en: Labels
tr: Etiketler

en: Display Opening Hours
tr: Açılış Saatlerini Görüntüle

en: Opening Hours Settings
tr: Açılış Saatleri Ayarları

en: Show Opening Hours
tr: Açılış Saatlerini Göster

en: There was an error importing your settings. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
tr: Ayarlarınızı alırken bir hata oluştu. Lütfen doğru dosyayı yüklediğinizden ya da doğru formatta olduğundan emin olun.

en: Success! Your settings have been imported.
tr: Başarılı! Ayarlarınız içe aktarıldı.

en: A JSON or INI file is required to import settings.
tr: Ayarları içe aktarmak için bir JSON ya da INI dosyası gereklidir.

en: Choose a File
tr: Bir Dosya Seçin

en: Import from a JSON or INI file...
tr: JSON veya INI dosyasından içe aktar...

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Import / Restore %1$s Settings
tr: %1$s Ayarlarını İçe Aktar / Geri Yükle

en: All Items
tr: Bütün Öğeler

en: Refresh Results
tr: Sonuçları Yenile

en: Complete SEO Checklist
tr: Eksiksiz SEO Kontrol Listesi

en: Good Results
tr: İyi Sonuçlar

en: Recommended Improvements
tr: Önerilen İyileştirmeler

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
tr: Siteniz bağlı değil. Lütfen %1$s ile bağlantı kurun ve sonra tekrar deneyin.

en: We were unable to parse the content for this site.
tr: Biz bu sitenin içeriğini ayrıştıramadık.

en: The URL provided is invalid.
tr: Sağlanan URL geçersiz.

en: Please enter a valid URL.
tr: Lütfen geçerli bir URL girin.

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
tr: Rakibinizin web sitesinde derinlemesine SEO Analizi yapın.

note: Translators: 1 - The plugin short name name ("AIOSEO") + Pro, 2 - "Learn more".
en: This feature is only for licensed %1$s users. %2$s
tr: Bu özellik yalnızca %1$skullanıcılar%2$s içindir.

en: Remove Category Base Prefix
tr: Kategori Temel Ön Ekini Kaldır

en: Remove Stopwords from Permalinks
tr: Engellenecek Kelimeleri Kalıcı Bağlantılardan Kaldır

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
tr: Noindex Boş Kategori ve Etiket Arşivleri

en: Global Robots Meta
tr: Genel Robots Metası

en: Delete
tr: Sil

en: Timezone
tr: Saat dilimi:

en: Enter Competitor URL
tr: Rakip URL'sini girin

en: Default Taxonomy Object Types
tr: Varsayılan Sınıflandırma Nesne Türleri

en: Default Post Type Object Types
tr: Varsayılan Gönderi Türü Nesne Türleri

en: Show Facebook Author
tr: Facebook Yazarını Göster

en: How to get your Facebook Author URL
tr: Facebook Yazar URL'nizi nasıl alırsınız

en: How to get your Facebook App ID
tr: Facebook Uygulama Kimliğinizi nasıl alırsınız

en: How to get your Facebook Admin ID
tr: Facebook Yönetici Kimliğinizi nasıl alırsınız

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
tr: Facebook yazar URL'si bireysel Kullanıcı Profilinde mevcutsa geçersiz kılınacak.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
tr: Sitenin uygulamasının Facebook Uygulama Kimliği. Facebook Insights'ı kullanmak için, Uygulama Kimliğini (Nosunu) sayfanıza eklemelisiniz. Insights, sitenize Facebook'tan gelen trafik için analizleri görüntülemenizi sağlar. Uygulama Kimliğini Uygulama Kontrol Panelinizde bulabilirsiniz.

en: Close and Exit Wizard Without Saving
tr: Sihirbazı Kapat ve Kaydetmeden Çık

en: Learn more about all features
tr: Tüm özellikler hakkında daha fazla bilgi edinin

note: Translators: 1 - The current step count. 2 - The total step count.
en: Step %1$s of %2$s
tr: Adım %1$s %2$s

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Go back to the Dashboard
tr: Panoya geri dön

en: Let's Get Started
tr: Başlayalım

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
tr: %1$s, bir uzmanı işe almanıza gerek kalmadan sitenizin SEO ayarlarını yapılandırmanızı kolaylaştırır. Ve ayrıca 10 dakikadan az sürer!

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
tr: %1$s Kurulum Sihirbazına hoş geldiniz!

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
tr: Güçlü SEO Özelliklerinin Kilidini Açmak için Pro'ya Yükseltin

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag, 3 - Opening bold tag, 4 - Percent between 1-100, 5 - Closing bold tag.
en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade your plan today and %3$ssave %4$s off%5$s (discount auto-applied).
tr: %1$sBonus:%2$s Planınızı bugün yükseltebilir ve %4$s kadar%5$s %3$sindirim yakalayın (indirim otomatik olarak uygulandı).

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Watch our Guided Tour of %1$s
tr: %1$s Rehberli Turumuzu izleyin

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
tr: SEO Sıralamalarınızı İyileştirmek için Adım Adım Kılavuzumuzu okuyun

en: Join on Facebook
tr: Facebook'ta Katılın

en: Here's what to do next:
tr: Bundan sonra yapılması gerekenler:

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
tr: Kurulumu Bitir ve Panoya Git

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
tr: Tebrikler, siteniz SEO'ya hazır!

en: Manually Enter Person
tr: Kişiyi Manuel Olarak Girin

en: Your Social Profiles
tr: Sosyal Profilleriniz

en: Default Social Share Image
tr: Varsayılan Sosyal Paylaşım Görseli

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
tr: Minimum boyut: 112px x 112px, Görsel JPG, PNG, GIF, SVG veya WEBP formatında olmalıdır.

en: Select which team or department the phone number belongs to.
tr: Telefon numarasının ait olduğu takım ya da departmanı seçin.

en: Contact Type
tr: İletişim Türü

en: Choose a Contact Type
tr: Bir İletişim Türü Seçin

en: Name
tr: İsim

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
tr: Sitenin bir kişiyi mi yoksa bir kuruluşu mu temsil ettiğini seçin.

en: Choose a Person
tr: Kişi Seçin

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
tr: Facebook Yönetici Kimliğinizi buraya girin. Birden çok Facebook Yönetici Kimliğini virgülle ayırarak girebilirsiniz.

en: Facebook Author URL
tr: Facebook Yazar URL'si

en: Remove
tr: Kaldır

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
tr: Açıklamanıza değişkenler eklemek için aşağıdaki etiketleri tıklayın.

en: Use the home page description
tr: Ana sayfa açıklamasını kullanın

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
tr: Ana sayfanızın başlığına değişkenler eklemek için aşağıdaki etiketlere tıklayın.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
tr: Site adınıza değişkenler eklemek için aşağıdaki etiketleri tıklayın.

en: Use the home page title
tr: Ana sayfa başlığını kullanın

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
tr: Facebook üzerinden paylaşıldığında %1$s ile yapılandırılan sayfanız böyle görünecek. Site başlığı ve açıklaması otomatik olarak eklenecektir.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
tr: Paylaştığınız Sayfanın ya da Sitenin Başlığı

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 8MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for retina screens)
tr: Minimum boyut: 200px x 200px, ideal oran 1.91:1, 8MB max. (Örneğin, retina ekranlar için 1640px x 856px veya 3280px x 1712px)

en: Paste your image URL or select a new image
tr: Görsel URL'nizi yapıştırın ya da yeni bir görsel seçin

en: Upload or Select Image
tr: Görsel Yükle ya da Seç

en: Height
tr: Yükseklik

en: Width
tr: Genişlik

en: Enable Open Graph Markup
tr: Açık Grafik İşaretlemesini Etkinleştir

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
tr: Facebook ve diğer sosyal medyaların, sitenize bir bağlantı paylaşıldığında görsel ve bir alıntı metin içeren bir ön izleme görüntülemesini istiyorsanız bu özelliği etkinleştirin.

en: General Facebook Settings
tr: Genel Facebook Ayarları

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 "Pro".
en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
tr: %1$s %2$s, sitenizin SEO'sunu bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak birçok ek özellikle birlikte gelir!

en: And many more...
tr: Ve daha fazlası...

en: Advanced WooCommerce
tr: Gelişmiş WooCommerce

en: Image SEO Optimization
tr: Görsel SEO Optimizasyonu

en: Video and News Sitemaps
tr: Video ve Haber Site Haritaları

en: Image Alt Tag:
tr: Görsel Alternatif Etiketi:

en: Image Title:
tr: Görsel Başlığı

en: Title:
tr: Başlık:

en: Database Tools
tr: Veritabanı Araçları

en: Import/Export
tr: İçe Aktar/Dışa Aktar

en: Social Profiles
tr: Sosyal Profiller

en: Archives
tr: Arşivler

en: Content Types
tr: İçerik Türleri

en: Global Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Success
tr: Başarılı

en: Smart Recommendations
tr: Akıllı Öneriler

en: Choose Features
tr: Özellikleri Seçin

en: Additional Site Information
tr: Ek Site Bilgileri

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Access Control
tr: Erişim kontrolü

en: RSS Content
tr: RSS İçeriği

en: Webmaster Tools
tr: Webmaster Araçları

en: General Sitemap
tr: Genel Site Haritası

en: Opening Hours
tr: Açılış Saatleri

en: Locations
tr: Konumlar

en: Analyze Competitor Site
tr: Rakip Siteyi Analiz Edin

en: SEO Audit Checklist
tr: SEO Denetimi Kontrol Listesi

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Connect with %1$s
tr: %1$s ile Bağlan

en: Getting Started
tr: Başlangıç

en: Title & Description
tr: Başlık & Açıklama

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: None
tr: Yok

en: News Article
tr: Haber Makalesi

en: Blog Post
tr: Blog Gönderisi

en: Article Type
tr: Makale Türü

en: Schema Type
tr: Şema Türü

en: List of custom field names to include in the SEO Page Analysis. Add one per line.
tr: SEO Sayfa Analizine dahil olacak özel alan adlarının listesi. Her satıra bir tane ekleyin.

en: Custom Fields
tr: Özel Alanlar

en: Analytics
tr: Analitik

en: Search Appearance
tr: Arama Görünümü

en: Dashboard
tr: Pano

en: Connect
tr: Bağlan

en: Paste your license key here
tr: Lisans anahtarınızı buraya yapıştırın

en: Your license key provides access to updates and addons.
tr: Lisans anahtarınız güncellemelere ve eklentilere erişim sağlar.

en: Page Analysis
tr: Sayfa Analizi

en: Sitemap Settings
tr: Site Haritası Ayarları

en: Use Default Settings
tr: Varsayılan Ayarları Kullan

en: Tools
tr: Araçlar

en: SEO Analysis
tr: SEO Analizi

en: default
tr: varsayılan

en: Dynamically Generate
tr: Dinamik Olarak Oluşturun

en: Clear
tr: Temizle

en: Type to search...
tr: Aramak için yazın...

en: Priority Score
tr: Öncelik Puanı

en: Exclude Posts / Pages
tr: Gönderileri / Sayfaları Hariç Tut

en: Include All Post Types
tr: Tüm Gönderi Türlerini Dahil Et

en: Strip Punctuation for Alt Attributes
tr: Alternatif Nitelikler için Noktalama İşaretlerini Çıkarma

en: Click on the tags below to insert variables into your alt tag attribute.
tr: Alternatif etiket niteliğinize değişkenler eklemek için aşağıdaki etiketlere tıklayın.

en: Alt Tag Attribute Format
tr: Alternatif Etiket Nitelik Formatı

en: Click on the tags below to insert variables into your title attribute.
tr: Başlık niteliğinize değişkenler eklemek için aşağıdaki etiketlere tıklayın.

en: Strip Punctuation for Title Attributes
tr: Başlık Nitelikleri için Noktalama İşaretlerini Çıkarma

en: Title Attribute Format
tr: Başlık Nitelik Formatı

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
tr: Site Başlığınız ve/veya Etiket Satırınız boş. Şema işaretlememiz de dahil olmak üzere çeşitli özellikler için bu değerlerin her ikisini de %1$s gerektirdiğinden ayarlamanızı öneririz.

en: Click here
tr: Buraya Tıkla

en: By allowing us to track usage data we can better help you because we know with which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
tr: Kullanım verilerini takip etmemize izin verirseniz size daha iyi yardımcı olabiliriz çünkü hangi WordPress yapılandırmalarını, temalarını ve eklentilerini test etmemiz gerektiğini biliyoruz.

en: RSS Content Settings
tr: RSS İçerik Ayarları

en: The last name of the post author.
tr: Gönderi yazarının soyadı.

en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi edin

en: Local Business SEO
tr: Yerel İşletme SEO'su

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Access our Premium Support
tr: Premium Desteğimize Erişin

en: RSS Sitemap
tr: RSS Site Haritası

en: News Sitemap
tr: Haber Site Haritası

en: Not Installed
tr: Yüklü Değil

en: Keywords
tr: Anahtar Sözcük

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
tr: Evet, müşterilerin sevdiği harika ürünler oluşturma hakkında bir iki şey biliyoruz.

en: Social Meta (Open Graph Markup)
tr: Sosyal Meta (Açık Grafik İşaretlemesi)

en: Search Engine Optimization (SEO)
tr: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

en: Priority Support
tr: Öncelikli Destek

en: Limited Support
tr: Sınırlı Destek

en: Complete Support
tr: Tam Destek

en: Schema Rich Snippets
tr: Şema Zengin Snippet'leri

en: Not Available
tr: Kullanılabilir Değil

en: WooCommerce Integration
tr: WooCommerce Entegrasyonu

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
tr: Pro sürümüne geçerek ve tüm güçlü özelliklerin kilidini açarak %1$s ürününden en iyi şekilde yararlanın.

en: Link has been inserted.
tr: Bağlantı eklendi.

en: No results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: (no title)
tr: (başlık yok)

en: Add Link
tr: Bağlantı Ekle

en: Update
tr: Güncelleme

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
tr: WordPress için orijinal SEO eklentisi olan %1$s hoş geldiniz. %2$s olarak, web sitenizi arama sonuçlarında sıralamanıza ve organik trafik elde etmenize yardımcı olacak bir yazılım geliştirmekteyiz.

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Install Plugin
tr: Eklenti Kur

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
tr: Amacımız web sitenizi arama motorları için optimize etmenin acısını ortadan kaldırmaktır.

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
tr: Yıllar geçtikçe diğer WordPress SEO eklentilerinin çoğunun şişirilmiş, hatalı, yavaş ve kullanımının çok zor olduğunu gördük. Bu yüzden eklentimizi kolay ve güçlü bir araç olarak tasarladık.

note: Translators: 1 - The marketing site anchor name ("aioseo.com").
en: Plugin installed & activated.
tr: Eklenti kuruldu & etkinleştirildi.

en: Give us a 5-star rating!
tr: Bize 5 yıldız verin!

en: Mobile-Friendly Test
tr: Mobil Uyumluluk Testi

en: Google Page Speed Test
tr: Google Sayfa Hızı Testi

en: CSS Validator
tr: CSS Doğrulayıcı

en: HTML Validator
tr: HTML Doğrulayıcı

en: Pinterest Rich Pins Validator
tr: Pinterest Zengin Pin Doğrulayıcı

en: Facebook Debugger
tr: Facebook Hata Ayıklayıcı

en: Google Structured Data Test
tr: Google Yapısal Veri Testi

en: Check Google Cache
tr: Google Önbelleğini Kontrol Edin

en: Check links to this URL
tr: Bu URL'ye giden bağlantıları kontrol edin

en: Analyze this page
tr: Bu sayfayı analiz et

en: Activated
tr: Etkinleştirildi

en: Join our Community
tr: Topluluğumuza Katılın

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
tr: %1$s kullanmaktasınız - lisans gerekli değil. Keyfini çıkarın!

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
tr: %1$s %2$s Alın ve Tüm Güçlü Özelliklerin Kilidini Açın

en: That's awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
tr: Bu harika! Lütfen bana BÜYÜK bir iyilik yapıp, kelimeyi yaymamıza ve motivasyonumuzu artırmamıza yardımcı olması için WordPress'te 5 yıldızlı bir değerlendirme yapabilir misiniz?

note: Translators: The plugin name ("All in One SEO").
en: Give feedback
tr: Geri bildirimde bulunun

note: Translators: The plugin name ("All in One SEO").
en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
tr: %1$s'den keyif almamanıza üzüldük. Kendimizi geliştirmek için bir şans isteriz. Bir dakikanızı ayırıp neyi daha iyi yapabileceğimizi bize bildirir misiniz?

note: Translators: This is an action link users can click to open a feature request.
en: Suggest a Feature
tr: Bir Özellik Önerin

en: About Us
tr: Hakkımızda

en: never
tr: asla

en: yearly
tr: yıllık

en: hourly
tr: saatlik

en: always
tr: her zaman

en: Your image's alt tag attribute.
tr: Görselinizin alternatif etiket özelliği.

note: Translators: 1 - "50% off".
en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
tr: Değerli bir kullanıcı olarak %1$s alırsınız ve ödeme sırasında otomatik olarak uygulanır!

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s
tr: %1$s sürümüne yükseltin

note: Translators: 1 - "upgrading to Pro".
en: To unlock more features, consider %1$s.
tr: Daha fazla özelliğin kilidini açmak için %1$s düşünün.

en: Ad free (no banner adverts)
tr: Reklamsız (banner reklamları yok)

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
tr: Site haritası girişlerini site haritanızdaki farklı dosyalar halinde düzenleyin. Site haritanız 1.000'den fazla URL içeriyorsa bu ayarı etkinleştirmenizi öneririz.

en: Organization Name
tr: Kuruluş Adı

en: Package Tracking
tr: Paket Takibi

en: Roadside Assistance
tr: Yol yardımı

en: Emergency
tr: Acil Durum

en: Credit Card Support
tr: Kredi Kartı Desteği

en: Reservations
tr: Rezervasyonlar

en: Sales
tr: Satış

en: Bill Payment
tr: Fatura Ödemesi

en: Billing Support
tr: Fatura Desteği

en: Technical Support
tr: Teknik Destek

en: Customer Support
tr: Müşteri Desteği

en: Phone Number
tr: Telefon Numarası

en: Bagage Tracking
tr: Bagaj Takibi

en: Posts
tr: Yazılar

en: Archive
tr: Arşiv

en: Category
tr: Kategori

en: Page
tr: Sayfa

en: year
tr: yıl

en: No thanks
tr: Hayır teşekkürler

en: Dismiss
tr: Reddet

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s
tr: %1$s Hoşgeldiniz

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Read the %1$s user guide
tr: %1$s kullanım kılavuzunu okuyun

note: Translators: 1 - "WooCommerce", 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
tr: %1$s çalıştırdığınızı tespit ettik. Ürün Kategorileri için SEO ve daha fazlası dahil olmak üzere gelişmiş e-Ticaret SEO özelliklerimizin kilidini açmak için %2$s sürümüne yükseltin.

en: Temporarily unable to load feed.
tr: Besleme geçici olarak yüklenemiyor.

en: Inactive Plugins
tr: Aktif Olmayan Eklentiler

en: Active Plugins
tr: Aktif Eklentiler

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO).
en: %1$s Debug Info
tr: %1$s Hata Ayıklama Bilgisi

en: Baidu Webmaster Tools
tr: Baidu Webmaster Araçları

en: Yandex Webmaster Tools
tr: Yandex Webmaster Araçları

en: Exclude Terms
tr: Şartları Hariç Tut

en: Author Pages
tr: Yazar Sayfaları

en: Archive Pages
tr: Arşiv Sayfaları

en: Include Custom Fields
tr: Özel alanları dahil et

en: sitemaps
tr: site haritaları

en: This sitemap index contains
tr: Bu site haritası index içeriyor

en: URLs
tr: URL'ler

en: This sitemap contains
tr: Bu site haritası içeriyor

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
tr: bu, Google veya Bing gibi arama motorları tarafından kullanılması amaçlanan bir XML Site Haritasıdır.

en: Generated by
tr: Tarafından oluşturuldu

en: Your site title.
tr: Site başlığınız.

en: Bing Webmaster Tools
tr: Bing Webmaster Araçları

en: Google Search Console
tr: Google Arama Konsolu

en: Disallow
tr: İzin verme

en: Allow
tr: İzin ver

en: Rule
tr: Kural

en: Exclude Images
tr: Görselleri hariç tutun.

en: Exclude Images from your sitemap.
tr: Görselleri site haritanızdan hariç tutun.

en: Ensure URL Consistency
tr: URL Tutarlılığını Sağlayın

en: Track Facebook and Twitter
tr: Facebook ve Twitter'ı takip edin

en: Track Page Scrolling
tr: Sayfa Kaydırmayı Takip Edin

en: Track Elements Visibility
tr: Öğelerin Görünürlüğünü Takip Et

en: Track Media Queries
tr: Medya Sorgularını Takip Et

en: Track Page Visibility
tr: Sayfa Görünürlüğünü Takip Et

en: Track URL Changes
tr: URL Değişikliklerini Takip Et

en: Track Events
tr: Etkinlikleri Takip Et

en: Track Outbound Forms
tr: Giden Formları Takip Et

en: Site Title
tr: Site başlığı

en: Site Language
tr: Site dili

en: Search Engine Visibility
tr: Arama Motoru Görünürlüğü

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
tr: Kategoriler,etiketler ve özel sınıflandırmalar için SEO

en: Advanced support for e-commerce
tr: E-ticaret için gelişmiş destek

en: Get Started
tr: Başlayın

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
tr:  XML site haritasını, bir statik dosya kullanmak yerine dinamik olarak oluşturur.

en: Analyze
tr: Analiz et

en: Image SEO
tr: Görsel SEO

en: Block Bad Bots using HTTP
tr: HTTP kullanarak Kötü Botları engelle.

en: Block Referral Spam using HTTP
tr: HTTP kullanarak Yönlendirilen Spam'ı engelle.

en: Use Custom Blocklists
tr: Özelleştirilmiş engelleme listesi kullan

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
tr: Ücretli sürüme yükseltin

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
tr: Belgelendirme

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
tr: SEO Ayarları

en: License Key
tr: Lisans Anahtarı

en: Facebook App ID
tr: Facebook Uyg Kimliği

en: Facebook Admin ID
tr: Facebook Yönetici ID

en: Add URL
tr: URL Ekle

en: Additional Pages
tr: Ek Sayfalar

en: Enable Sitemap Indexes
tr: Site Haritası İndeksleme Aktif

en: Last Modified
tr: Son Düzenleme

en: Page URL
tr: Sayfa URL 'si

en: Post Types
tr: Yazı Türleri

en: dynamically
tr: dinamik

en: Taxonomies
tr: Sınıflandırmalar

en: Frequency
tr: Frekans

en: Priority
tr: Öncelik

en: monthly
tr: aylık

en: weekly
tr: haftalık

en: daily
tr: günlük

en: Active Theme
tr: Aktif Tema

en: Home URL
tr: Ana URL

en: Submit
tr: Gönder

en: Activity
tr: Aktivite

en: Actor
tr: Aktör

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Album
tr: Albüm

en: Article
tr: Makale

en: Athlete
tr: Atlet

en: Author
tr: Yazar

en: Band
tr: Grup

en: Book
tr: Kitap

en: Cafe
tr: Kafe

en: Cancel
tr: İptal

en: Cause
tr: Dava

en: City
tr: Şehir

en: Company
tr: Şirket

en: Country
tr: Ülke

en: Custom Image
tr: Özel Resim

en: Director
tr: Yönetmen

en: Drink
tr: İçecek

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit SEO
tr: SEO Düzenle

en: Feature Manager
tr: Özellik Yöneticisi

en: Featured Image
tr: Öne Çıkan Resim

en: First Available Image
tr: İlk Geçerli Resim

en: Food
tr: Yiyecek

en: Game
tr: Oyun

en: Hotel
tr: Otel

en: Image
tr: Resim

en: Landmark
tr: Bölge

en: Movie
tr: Film

en: Musician
tr: Müzisyen

en: Not set
tr: Ayarlı değil

en: Object Type
tr: Nesne Türü

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: PHP Max Post Size
tr: PHP Maks. Yazı Boyutu

en: PHP Max Upload Size
tr: PHP Maks. Yükleme Boyutu

en: PHP Memory Limit
tr: PHP Hafıza Sınırı

en: PHP Version
tr: PHP Sürümü

en: Performance
tr: Performans

en: Please wait...
tr: Lütfe bekleyin...

en: Politician
tr: Politikacı

en: Product
tr: Ürün

en: Profile
tr: Biyografi

en: Public Figure
tr: Tanınmış Kişi

en: Restaurant
tr: Restoran

en: Save
tr: Kaydet

en: Scan Now
tr: Şimdi Tara

en: School
tr: Okul

en: Server
tr: Sunucu

en: Site Name
tr: Site İsmi

en: Social Settings
tr: Sosyal Ayarlar

en: Song
tr: Şarkı

en: Sport
tr: Spor

en: Sports League
tr: Spor Ligi

en: Sports Team
tr: Spor Takımı

en: System Status
tr: Sistem Durumu

en: University
tr: Üniversite

en: Website
tr: Web Sayfası

en: Yes
tr: Evet

en: Version
tr: Sürüm

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
tr: Destek

en: Front Page
tr: Ön sayfa

en: View the Changelog
tr: Değişim günlüğünü görüntüle

en: Watch video tutorials
tr: Öğretici video izle

en: Getting started? Read the Beginners Guide
tr: Yeni mi başladınız? Acemi kılavuzunu okuyun.

en: Robots.txt
tr: robots.txt

en: Multisite
tr: Çoklu site

en: Add Rule
tr: Kural ekle

en: Import
tr: İçe aktar

en: Export Settings
tr: Dışa aktarma ayarları

en: Episode
tr: Bölüm

en: Article Tags
tr: Makale etiketleri

en: Person
tr: Kişi

en: Organization
tr: Organizasyon

en: XML Sitemap
tr: XML site haritası

en: Directory Path
tr: Dizine Erişim Yolu

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
tr: Bir site haritasındaki maksimum yazı sayısını belirlemenizi sağlar (50,000'e kadar).

en: Include Date Archives in your sitemap.
tr: Site haritanıza tarih arşivlerini dahil edin.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
tr: Site haritanızda hangi yazı türlerinin yer alacağını seçin.

en: Include Author Archives in your sitemap.
tr: Sitenize yazar arşivlerini dahil edin.

en: Video Sitemap
tr: Video site haritası

en: Edit .htaccess
tr: .htaccess düzenle

en: Summary
tr: Özet

en: Twitter Card Type
tr: Twitter Kart Türü

en: Show Twitter Author
tr: Twitter Yazarını Göster

en: Automatically Generate Article Tags
tr: Otomatik olarak Makale Etiketleri Oluştur

en: Article Section
tr: Makale Sekmesi

en: Post Author Image
tr: Yazar Görselini Yayınla

en: Person or Organization
tr: Kişi ya da Kuruluş

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
tr: Site haritanızda hangi Sınıflandırmaların görüneceğini seçin.

en: Email Debug Information
tr: E-posta Hata Ayıklama Bilgileri

en: PHP XML Support
tr: PHP XML Desteği

en: PHP IPTC Support
tr: PHP IPTC Desteği

en: PHP Exif Support
tr: PHP Exif Desteği

en: PHP Max Script Execution Time
tr: PHP Maksimum Komut Dosyası Yürütme Süresi

en: MySQL Version
tr: MySQL Versiyonu

en: Memory Usage
tr: Hafıza Kullanımı

en: Default
tr: Varsayılan

en: Use Post Tags in Article Tags
tr: Makale Etiketlerinde Gönderi Etiketlerini Kullan

en: Use Categories in Article Tags
tr: Makale Etiketlerinde Kategorileri Kullan

en: Use Keywords in Article Tags
tr: Makale Etiketlerinde Anahtar Kelimeleri Kullanın

en: Twitter Title
tr: Twitter Başlığı

en: Image from Custom Field
tr: Özel Alandan Görsel

en: First Image in Content
tr: İçerikteki İlk Görsel

en: Site Description
tr: Site Açıklaması

en: State/Province
tr: Eyalet/İl

en: Non-Profit
tr: Kar Amacı Gütmeyen

en: .htaccess Editor
tr: .htaccess Düzenleyici

en: Robots.txt Editor
tr: Robots.txt Düzenleyici

en: Follow on Twitter
tr: Twitter'da Takip Edin

en: Reset Selected Settings to Default
tr: Seçili Ayarları Varsayılana Sıfırla

en: Description
tr: Açıklama

en: Description Format
tr: Açıklama Biçimi

en: Disabled
tr: Pasif

en: Display Settings
tr: Görünüm Ayarları

en: Enabled
tr: Etkin

en: Title
tr: Başlık

en: Enhanced Ecommerce
tr: Gelişmiş E-ticaret

en: Home Page Settings
tr: Ana sayfa ayarları

en: No Pagination for Canonical URLs
tr: Standart URL'ler için Sayfalama Yok

en: Track Outbound Links
tr: Giden Bağlantıları Takipleme

en: Enhanced Link Attribution
tr: Gelişmiş Bağlantı İlişkilendirme

en: Display Advertiser Tracking
tr: Görüntülü Reklamcı Takip Etme

en: Anonymize IP Addresses
tr: IP Adreslerini Anonimleştirme

en: Additional Domains
tr: Ek Alan Adları

en: Track Multiple Domains
tr: Birden Fazla Alan Adını Takip Etme

en: Tracking Domain
tr: Takip Edilen Alan Adı

en: Google Analytics ID
tr: Google Analytics Kimliği

en: Pinterest Site Verification
tr: Pinterest Site Doğrulaması

en: Manage Google Analytics
tr: Google Analytics'i Yönetin

en: Exclude Users from Tracking
tr: Kullanıcıları Takiplemeden Hariç Tut

en: Canonical URL
tr: Kanonik URL

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.%1$s%2$s
tr: Bu, Google Analytics içindeki Gelişmiş E-ticaret için desteği etkinleştirir. %1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.%1$s%2$s
tr: Bu, Google Analytics içindeki Gelişmiş Bağlantı İlişkilendirme desteğini etkinleştirir.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.%1$s%2$s
tr: Giriş yapmış kullanıcıları Google Analytics takiplemesinden role göre hariç tutun.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.%1$s%2$s
tr: Bu, Google Analytics'te Görüntülü Reklamcı Özellikleri için destek sağlar.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.%1$s%2$s
tr: Bu, Google Analytics'te IP Anonimleştirme desteğini etkinleştirir.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.%1$s%2$s
tr: Birden çok ya da ek alan adının takip edilmesini etkinleştirmek için bu seçeneği kullanın.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - "http://", 2 - HTML line break tag, 3 - A link to our documentation.
en: Enter your domain name without the %1$s to set your cookie domain.%2$s%3$s
tr: Çerez alan adınızı ayarlamak için %1$s olmadan alan adınızı girin.%2$s%3$s

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
tr: Bu seçenek, tüm sitede Meta Anahtar Kelime kullanımını değiştirme imkanı verir.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
tr: Belirli bir yazı için olan etiketlerininiz bu yazı için meta anahtar kelimeler olarak kullanılmasını istiyorsanız bunu işaretleyin (Yazı Düzenleme ekranında belirteceğiniz anahtar kelimelere ek olarak).

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
tr: Belirli bir yazı için olan kategorilerinizin bu yazı için meta anahtar kelimeler olarak kullanılmasını istiyorsanız bunu işaretleyin (Yazı Düzenleme ekranında belirteceğiniz anahtar kelimelere ek olarak).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
tr: Anahtar kelimelerinizin Yayınlar sayfanızdaki (Ayarlar, Okuma, Ön Sayfa Ekranları altında WordPress'te ayarlanır) ve arşiv sayfalarınızın o sayfada gösterilen yazıların anahtar kelimelerinden dinamik olarak oluşturulmasını istiyorsanız bunu işaretleyin. İşaretli değilse, mesajlar sayfası için düzenleme sayfası ekranında belirlenen anahtar kelimeleri kullanacaktır.

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Bad Bot Blocker
tr: Kötü bot engelleyici

en: Track Blocked Bots
tr: Engellenen botları izle

en: User Agent Blocklist
tr: User Agent engellenen listesi

en: Referer Blocklist
tr: Referer Engeleme Listesi

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
tr: %1$s IP'sine sahip engellenmiş bot -- engelleme listesinde %2$s eşleşen yönlendirici bulundu.

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
tr: %1$s IP'sine sahip engellenmiş bot -- engelleme listesinde %2$s kullanıcı aracısıyla eşleşme var.
